Facebook Google+ Twitter

Pisząc na piasku. Matka Naszych Wypraw

Księgi biblijne opisują życie ludzkie zamykają je w świętą klamrę losu: "Jesteśmy pielgrzymami przed Tobą, Boże nasz" powiada Księga Kronik (1 Krn 29,15), a cztery wieki później w Drugim Liście do Koryntian czytamy „Jesteśmy pielgrzymami, z daleka od Pana” (5,6).

Dzieje się tak dlatego, że jak pisze autor listo do Hebrajczyków „nie mamy tutaj trwałego miasta, ale szukamy tego, które ma przyjść” (13,14). Więc życie nasze jest nieustanną pielgrzymką, a jej znakiem jest pielgrzymowanie do świętych miejsc na ziemi.

Być w drodzeW czasie drugiej podróży do Jerozolimy Jezus mówił „Dziś, jutro i pojutrze muszę być w drodze” (Łk 13,33). Każdy Jego uczeń jest i powinien być „w drodze”. Pielgrzymka do świętych miejsc egzystencjalnym doświadczeniem tego „bycia w drodze” na wzór samego Pana. Psalmista formułuje jednak pewne warunki, które trzeba spełnić pielgrzymując z Nim. „Kto wstąpi na górę Jahwe, kto stanie w Jego świętym miejscu? Człowiek o rękach nieskalanych i o czystym sercu” radzi Psalmista (Ps 24,3-4). A serce czyste według Ojców Wschodnich to serce kochające.

Pielgrzymując do matkiAtanazy z Synaju, święty teolog, w „Homilii na Przemienienie Pańskie” wzywał „Ku świętej górze trzeba nam podążać. Wejdźmy w obłok!” Zatem podążam ku górze, ku Ślęzy, by w świętym miejscu, na południowych jej stokach, złożyć hołd Maryi, Bożej Rodzicielce, Matce Naszych Wypraw. To były trudne czasy, lata siedemdziesiąte, ale czasy, które mobilizowały do aktywności, do działań zarówno górskich, jak i religijnych. Trzy nasze wyprawy w Kaukaz wymagały szczególnego działania i szczególnej opieki Maryi. Więc na słonecznych skałach południowych stoków Ślęzy zainstalowaliśmy piękną płaskorzeźbę Maryi z Dzieciątkiem. Była skromna, ale bardzo ciepła uroczystość poświęcenia płaskorzeźby i nadania jej nazwy „Matka Naszych Wypraw”.

Nie było wtedy żadnych przeciwwskazań prawnych, bo dopiero w roku 1988 masyw Ślęzy został uznany z Ślężański Park Krajobrazowy. Miejsce z początku nieznane, powoli stawało się celem małych pielgrzymek. I tak do matki Bożej Ślężańskiej wędrowaliśmy nieustannie, aż pewnego dnia, w Wielki Tydzień, już w czasach wolnych i demokratycznych, rozniosła się wieść Matka Boska Ślężańska została zniszczona! Ktoś nie ufoludek, tylko człowiek zupełnie zniszczył płaskorzeźbę.
Odmień nasz los, o Jahwe

W moim ulubionym Psalmie 126, który jest piękną pieśnią pielgrzymów, błagamy „Odmień nasz los o Jahwe, jak odmieniasz strumienie na Południu” (Ps 126,4). To, co się zdarzyło na Ślęży, budzi wiele refleksji, a przynajmniej dwie. Pierwsza: w bardzo trudnych, chwilami demonicznych, czasach PRL płaskorzeźba przetrwała, została zniszczona w czasach „wolności i demokracji”. Druga refleksja: jesteśmy wielcy, gdy się zmagamy z wrogami zewnętrznymi, natomiast wtedy, gdy trzeba się zmierzyć z największym wrogiem wewnętrznym bezmierną głupotą, jesteśmy słabi i bezradni, uprawiamy „piłatyzm” i grzeszymy najcięższym z grzechów obojętnością, bo jak pisał Izaak Syryjczyk, święty z chrześcijańskiego Wschodu, „największym grzechem wobec Zmartwychwstałego jest obojętność.”

Modlić się nogamiAbraham J.Heschel, teolog żydowski, mawiał: „idąc modlę się nawet nogami.” Więc pielgrzymujemy, „modląc się nogami”, do świętych miejsc maryjnych, do Matki Bożej Ślężańskiej w postaci małej, drewnianej płaskorzeźby, którą ktoś zainstalował na miejscu dawnej, zniszczonej i do Matki Bożej Dobrej Rady w mszalnej kaplicy u stóp Ślęzy, do Matki Bożej Osobowickiej i Matki Bożej Kowalskiej, a od 12 sierpnia 2006 roku do Matki Bożej Krywańskiej na świętej górze Słowaków, na Krywaniu. I razem z Mikołajem Gumilowem błagamy:
„I ostatnia łaska, z którą jeszcze
Chciałbym obejść wszystkie święte wioski-
Daj nam umrzeć pod tą sykomorą,
Gdzie odpoczął z Marią Chrystus Boski.”

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.