Facebook Google+ Twitter

Pisząc na piasku. Od wschodu słońca aż do jego zachodu

Działający gdzieś w V wieku przed Chrystusem ostatni z proroków „mniejszych” – Malachiasz zanotował takie słowa Boga, Jahwe Zastępów; „Od wschodu słońca aż do zachodu wielkie będzie imię moje między narodami, i na każdym miejscu będzie składana Ofiara Czysta’ (Mal 1,11).

To zapowiedź sakramentalnej Ofiary Chrystusa czyli Eucharystii. A to jak spełnia się dzisiaj protetyczna zapowiedź:

Jerozolima
Syjon i Wieczernik w dzisiejszym stanie, sala na górze. Ponieważ nie ma możliwości sprawowania Eucharystii w normalnej formie, dlatego odprawiamy ją w formie krypto-misyjnej; tworzymy duży, ścisły krąg, w środku jeden z nas użycza swoich dłoni jako ołtarza i na nich sprawujemy Ofiarę; To jest Ciało moje... To jest moja Krew Przymierza...” (Mt 26, 26-28).

Synaj
Święta Góra Horeb, Góra Przymierza i Dekalogu. Po północy wychodzimy z monastyru św. Katarzyny i o świcie na szczycie sprawujemy Eucharystię. Przed nami płonie kosmiczna świeca – wschodzące słońce, a w naszych dłoniach – Zmartwychwstały Kyrio, Chrystus Kosmiczny.
I przypomnienie, że Dekalog zawsze obowiązuje, że obowiązują dwa Przykazania Miłości, bo „ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się” (Mt 5,18).

Hanoi
Stolica Wietnamu. Mieszkam w hotelu, w którym w holu recepcyjnym wisi mapa-obraz Da Nang, gdzie w czasie wojny ziemia została zmieszana z krwią i żelazem. Eucharystię sprawuję w moim pokoju. Towarzyszy mi pełna smutku i żalu, że Azja jest tak mało chrześcijańska, że chrześcijanie tu przebywający przybywali po to, by zmieszać ziemię z krwią, i to ludzi często niewinnych.

Kaukaz
Schron wysokogórski pod Elbrusem „Pri jut-11”. W jednym z pokoi, którego okno wychodzi na Uszbę, odprawiam Mszę Świętą i błagam Najwyższego o jedność, o miłość, o przyjaźń: „Aby wszyscy stanowili jedno...”(J 17,21).

Statek „Stefan Batory”
Czasy są niespokojne, zbliża się transformacja ustrojowa. Dziwnym zbiegiem okoliczności lub decyzją Opatrzności przez miesiąc pełnię rolę nieoficjalnie kapelana statku. Zawsze rano o godzinie siódmej odprawiam Mszę Świętą w sali widowiskowej, która na ten czas zostaje przystosowana na kaplicę. Na statku są Polacy, ale także inne narodowości, większość kobiet, zwłaszcza z Irlandii. Kaplica jest do połowy zapełniona, większość przystępuje do Komunii. Płyniemy do Wysp Karaibskich, a kiedy wracamy i zatrzymujemy się w Porto, wraz z kolegą robimy wypad do Fatimy, by tam, u stóp Matki Bożej Fatimskiej, sprawować Eucharystię.

Himalaje
W ramach „Pastoral Expedition Himalchuli’88” w sanktuarium Himalchuli odprawiamy mszę za wszystkich, którzy zginęli w górach, w Himalajach, zwłaszcza za Polaków, szczególnie za Jacka z Wrocławia. Świątynia jest wspaniała, bo zbudowana ze skał, śniegu i lodu. Wspaniałe są także organy – to lawiny, które niemal bez przerwy spadają z Peak-29. „Błogosławieni, którzy w Panu umierają...” (Ap 14,130.

Kair
W kościele pod wezwaniem św. Józefa sprawujemy Eucharystię wspominając dramatyczne losy Świętej Rodziny, która tu, w Egipcie, znalazła schronienie. Miłość, nadzieja, wiara, powołanie, wybranie – to nie są formy religijnej asekuracji, lecz wręcz odwrotnie – to
często przeznaczenie na krzyż: „Jeśli kto chce iść za Mną, niech weźmie swój krzyż...” (Mt 16,24).

Szantan
To szczyt w Tatrach Słowackich w grani Baszt. Ze schroniska w Popradzkim Plesie wychodzimy przed świtem i wspinamy się w gęstej, szarej mgle, która w pewnym momencie urywa się i wchodzimy w przestrzeń pełną błękitu i słońca. Na szczycie odprawiamy Mszę Świętą, a ktoś z uczestników komentuje: „Skuteczniej szatan nie
mógłby być pokonany!”

Rocznica
Były inne szczyty i miasta, inne miejsca i kraje, gdzie była sprawowana Eucharystia. Właśnie w tym roku przeżywamy 10 Rocznicę 46 Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbył się we Wrocławiu z udziałem Jana Pawła II.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.