Facebook Google+ Twitter

Pisząc na piasku. Piękno jako znak Pięknego

"Przed Nim kroczą majestat i piękno, potęga i jasność Jego przybytku" - śpiewa Psalmista (Ps 96, 6). I rzeczywiście - piękno jest znakiem obecności Boga! Dlatego pełen smutku Hiob otrzymuje polecenie, które jest pocieszeniem: "Posłuchaj, zaczekaj, a cuda Boże zrozumiesz!" (Hi 37, 14).

Żeby odczytać znak trzeba się zatrzymać, wyciszyć, stać się uważnym, by przyznać rację Grzegorzowi Wielkiemu, świętemu teologowi: "W wielkim ciele świata szept Boży dociera do nas tyloma strumieniami, ile tylko jest stworzeń". Jednym z tych strumieni jest piękno!

Piękno jako natura Boga


Objawienie mówi nam o pięknie Boga, ale w Bogu każdy Jego przymiot stanowi Jego naturę. Stąd można powiedzieć, że Bóg jest Pięknem. Po grecku brzmi to pięknie: "Theos Kalon estin". I dlatego św. Augustyn pisał, że "Bóg jest Pięknem ponad wszelkie piękno", a św. Tomasz podkreślał: "Bóg jest piękny jako przyczyna harmonii i piękna wszystkich rzeczy". Kiedyś na Barbados spotkaliśmy starego rybaka, który na słonecznych plażach wszystkim radził: "Zatrzymaj się, popatrz na zieleń morza i błękit nieba, i zobacz Pana Boga. To On stworzył to piękno!"

Wcielenie piękna


Gdy w drodze do Mimalchuli w pewnym momencie, o poranku, ujrzeliśmy w oddali ośnieżony łańcuch gór, wtedy niemal wszyscy stwierdzili z zachwytem: "Co za piękno!" I wtedy przypomniały mi się słowa Psalmisty: "Bóg zajaśniał z Syjonu, korony piękności" (Ps 50, 2). Bo rzeczywiście całe stworzenie, a szczególnie trzy żywioły - góry, morze i pustynia, jest piękne i uczestniczy w piękności Stwórcy. Ale w sposób wyjątkowy w tej piękności uczestniczy człowiek, a przede wszystkim kobieta. "Była godna podziwu z powodu wielkiej piękności" - pisze o Judycie Biblia (Jdt 10, 14), a o Esterze informuje, że "płonęła wdziękiem swej piękności" (Est 5, 1 b). "Cała piękna jesteś przyjaciółko moja" - głosi "Pieśń nad pieśniami" (Pnp 4, 7). Piękne jest dziecko (por. Wj 2, 2) i piękni są sprawiedliwi, którzy są "pięknym diademem z rąk Pana" (Mdr 5, 16). Norwid opisze to w swój sposób:
"Tyle o pięknem człowiek wie i głosi - choć każdy w sobie cień pięknego nosi".
Dlatego w dramacie Iwana Rostowa "Pieśń o słońcu" rzeźbiarz, Igor, mówi do młodej dziewczyny, Irmeny: "Gdyby zachwycając sie pięknem musiałbym wybierać między aniołem a człowiekiem, wybrałbym człowieka, zwłaszcza kobietę, zwłaszcza ciebie".

Wielka rola piękna


Księga Mądrości głosi: "Z wielkości i piękna stworzeń poznaje się przez podobieństwo ich Stwórcę" (Mdr 13, 5). Piękno stworzeń jest znakiem Stworzyciela, Jego obecności i Jego piękna. Dlatego Ralph W. Emerson, filozof i pisarz, określa piękno jako "quasi-sakrament", a Simon Weil pisze wprost: "Kontakt z pięknem jest - w pełnym znaczeniu tego słowa - sakramentem". Piękno jest także w służbie liturgii - "pięknego słowa" (Ps 45, 2), pięknego śpiewu (Ps 33, 3) i w ogóle "pięknego dziękczynienia" (1 Kor 14, 17). A na co dzień, w życiu, "wino i muzyka rozweselają serce, wdzięk i piękno przyciągają oko" (Syr 40, 20-22).

Życie modlitwą, modlitwa pięknem


Z punktu widzenia Objawienia i teologii całe życie chrześcijanina jest jedną, wielką, egzystencjalną
modlitwą: "Czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko (panta) na chwałę Bożą czyńcie" (1 Kor 10, 31). W ten sposób człowiek jako piękne stworzenie wysławia piękność Boga wyśpiewując hymn uwielbienia, pełen piękna. W ten sposób całe życie staje się "Philokalią", "Umiłowaniem Piękna". Chrześcijanin żyjąc w świecie piękna i jednocząc się z Pięknym nie może nigdy zatracić wrażliwości
i wyczucia piękna czyli "zmysłu piękna (sensus pulchri)". Warto zatem pamiętać o przestrodze Georgesa Duhamela, pisarza francuskiego: "Kiedy nam się wydaje, że piękno opuściło świat, to raczej opuściło ono nasze serca".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.