Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31906 miejsce

Pisząc na piasku. Powrót do raju

Gdzieś w IV wieku Bazyli Wielki, święty Ojciec Kościoła, w swoim dziele "O Duchu Świętym" pisał: "Duch Święty często nazywany jest krainą istot uświęconych i za Jego pośrednictwem następuje powrót do raju". Te słowa są jakby komentarzem do objawionej prawdy, że "w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy" (Dz 17, 28).

Osoba pełna tajemnicKim jest Duch Święty? Jest Bogiem i Trzecią Osobą Boską, pochodzącą od Ojca i Syna lub - jak wyznają nasi bracia prawosławni - od Ojca przez Syna. Wszystkie Osoby Boskie są sobie równe pod względem natury i działania, ze względu jednak na naszą wiarę i ludzką wyobraźnię, stosując zasadę przypisania, można powiedzieć, że Bóg Ojciec świat stworzył, Syn Bozy odkupił, a Duch Święty go uświęca i kontynuuje dzieło zbawienia. Trzeba jednak przyznać, że jest to najbardziej tajemnicza Osoba Boga, występująca nieraz pod znakami stworzeń, jak gołębica czy ogień.

Święty czasBóg działa w czasie i taki czas zbawczego działania Boga nazywamy za Biblią "kairosem". Takim "kairosem" jest Pięćdziesiątnica (50 dni po święcie Paschy), w czasie której następuje uroczyste i powszechne Zesłanie Ducha świętego na Kościół i świat, będące spełnieniem Jezusowej obietnicy: "Ja będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela (Parakletos) da wam, aby z wami był na zawsze - Ducha Prawdy" (J 14, 16-17). Ten "kairos" ciągle trwa i nieustannie działa Duch Święty - czyli żyjemy bez przerwy w Świętej Pięćdziesiątnicy.

Wieczna aktywnośćDuch Święty, który wypełnia dzieło zbawienia i realizuje uświęcanie ludzi i świata, dokonuje wspaniałych dzieł:
- On chrzci: "Wy zostaniecie ochrzczeni Duchem Świętym" (Dz 1, 5), ale także udziela wszystkich innych Sakramentów na czele z Eucharystią;
- zamieszkuje w chrześcijaninie jak w świątyni: "Duch Boży mieszka w was" (1 Kor 3, 16);
- modli się w nas: "Sam Duch przyczynia się za nami" (Rz 8, 26);
- budzi nieustanną świadomość, że jesteśmy dziećmi Bożymi: "Duch Syna woła: Abba, Ojcze!" (Gal 4, 6);
- rozlewa miłość w sercach: "Miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego" (Rz 5, 5);
- uczy objawionej prawdy i przypomina Objawienie: "On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem" (J 14, 26);
- udziela mocy i czyni świadkami: "Otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami" (Dz 1, 8);
- udziela łask, charyzmatów i wszelkich darów (Rz 12, 6; 1 Kor 12);
- przygotowuje w ten sposób cały świat do Paruzji: "Ten Jezus przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba" (Dz 1, 11).

Duch MądrościJuż prorok Izajasz pouczał, że "Duch Jahwe to duch mądrości i rozumu, duch rady i męstwa, duch wiedzy i bojaźni Jahwe" (Iz 11, 2). I rzeczywiście wśród darów, których udziela Duch Święty, na czoło wysuwa się dar mądrości. Mądrość (sofia) to umiejętność życia i postępowania, zgodna z zamysłami i wolą Bożą. Przeciwniczką mądrości jest głupota (afrosyne), którą Jezus zalicza do postaw i czynów złych (Mk 7, 21-22). Polega ona najpierw na niewierze, na negowaniu istnienia Boga: "Mówi głupi w swoim sercu: "Nie ma Boga" (Ps 14, 1), a potem na życiu niezgodnym z wolą Boga, a zatem nieroztropnym i głupim. Ta "Afrosyne" jest matką większości zła na świecie, bowiem u podstaw tego zła najczęściej leży bezmierna głupota. Można ją spotkać wszędzie - w polityce i gospodarce, w kulturze i sztuce, w życiu społecznym i prywatnym. Dlatego patronką tychże dziedzin życia powinna być królowa Afrozyne!

Epikleza nad światemChrześcijanin żyje w świadomości wiary w Ducha Świętego, w Jego obecność i działanie, i modli się o dar mądrości. A objawem tej mądrości jest "epikleza" czy wzywanie Ducha Świętego, by "odnawiał oblicze ziemi" i przeciwdziałał głupocie ludzkiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Andrzeju. 6 dni temu było Święto Zesłania Ducha Świętego. Oto sens
To wielki zaszczyt że ksiądz Rogowiecki pisze dla nas. To cudowny człowiek, wielki miłośnik gór...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Coraz - zresztą - mniej rozumiem z tego co dzieje się na moich ulubionych Wiadomościach24.pl. Pora umierać!

Komentarz został ukrytyrozwiń

???
Królowa Afrozyne rozciągnęła nade mną najwyraźniej swój szal, bo sensu z zamieszczeniu tu takiego tekstu dostrzec nie potrafię.
No cóż - przyrodzone mi matołectwo ujawnia się w całej jaskrawości!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.