Facebook Google+ Twitter

Pisząc na piasku. Radość

Alpy. Schodzimy z lodowca i wchodzimy na zielone łąki. Jesteśmy zmęczeni, ale szczęśliwi. W pewnym momencie ścieżka się rozdwaja - jedna schodzi prosto w dół, druga skręca nieco w lewo.

Patrzymy, dokąd ona prowadzi i widzimy w oddali małą, białą kapliczkę. Mimo zmęczenia idziemy ścieżką w lewo do kapliczki. Po kilkunastu minutach stajemy przed nią, wchodzimy do środka. Jest mała, ledwie mieści się w niej kilka osób. W ołtarzu - obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i podpis: "Maryja - Matka Radości". "Zobaczcie, Matka Radości! Pierwszy raz spotykam się z takim tytułem Maryi!" - mówi ktoś z nas. "No, to radujmy się!" - dopowiada ktoś inny. Schodzimy na dół uskrzydleni.

Prolog i epilog radościDzieje Odkupienia i dzieje zbawienia zaczynają się i w pewnym sensie kończą wezwaniem do radości. Anioł zwiastujący Maryi, że zostanie Matką Jezusa, Syna Bożego, pozdrawiając Ją wzywa: "Raduj się (chaire)! "I od razu dodaje: "Nie bój się Maryjo!" (Łk 1, 28-30). I te same dzieje kończą się wezwaniem z Apokalipsy: "Weselmy się i radujmy"... (Ap 19, 7). Chrześcijaństwo przy całej swojej dramatyczności jest religią radości, która tu i w tej chwili rozpoczyna się i trwa, i będzie trwać wiecznie - zgodnie z obietnicą Jezusa: "Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie" (Mt 5, 12).

Źródło radościZwiastujący anioł wyraźnie mówi, że źródłem radości Maryi jest łaska i obecność Pana: "Raduj się, pełna łaski, Pan z Tobą" (Łk 1, 28). Grecki wyraz "radość (chara)" ma ten sam źródłosłów co wyraz "łaska (charis)"! Dlatego Jezus naucza wprost: "Aby MOJĄ RADOŚĆ mieli w sobie w całej pełni" (J 17, 13), a św. Paweł wzywa: "Radujcie się w Panu!" (Fil 3, 1). Radość zatem, o której mowa, to nie kwestia temperamentu, usposobienia czy zewnętrznych okoliczności, ale wewnętrznego stanu łaski i zjednoczenia z Chrystusem. "Serce radosne to serce czyste, a serce czyste to serce kochające - i wtedy może się radować nawet w cierpieniu i uśmiechać poprzez łzy" - pisał Romano Carnuto. I dlatego Apostoł wyznawał: "Teraz raduję się w cierpieniach..." (Kol 2, 24).

Realizm Bożego KrólestwaJezus jest wielkim realistą, szanuje przygodność ludzkiego losu, który wypełnia się pod znakiem krzyża i dlatego uprzedza swoich uczniów: "Wy będziecie płakać i zawodzić, a świat się będzie weselił. Wy będziecie się smucić, ale smutek wasz zamieni się w radość", "a radości waszej nikt wam nie zdoła odebrać" (J 16, 20-22). Potem św. Paweł napisze, że Królestwo Boże to "sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym" (Rz 14, 17). W apokaliptycznym "niebie nowym i ziemi nowej" Bóg "otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już odtąd nie będzie, ani żałoby, ni krzyku, ni trudu" (Ap 21, 1-4). Atmosferą nieba jest miłość i radość, dlatego Paulina z powieści Jose Gutiereza "Wino i śpiew" wyznaje: "Kocham życie, ale są chwile, że tęsknię za niebem, bym mogła wszystkich objąć swoją miłością i cieszyć się ich radością".

Radość na co dzieńPawłową zasadą radości jest formuła "W PANU, W DUCHU ŚWIĘTYM": żyć z Panem Jezusem, postępować według Jego przykazań, otwierać się na Ducha Świętego i kochać Jego miłością wszystkich ludzi i cały świat! W radosnych oczach wszystko jest radosne, dlatego św. Augustyn radził: "Naucz sie tańczyć, bo aniołowie w niebie nie będą wiedzieć, co z tobą zrobić!" Właśnie - zatem dlaczego na co dzień jest tak mało radości, dlaczego wiek XXI ma być ogłoszony "wiekiem depresji", a podobno już dzisiaj co dziesiąty Polak cierpi na chroniczny smutek? A ja od Andrieja, robotnika portowego z Kazania, otrzymałem życzenia wielkanocne z mottem św. Serafina z Sarowa: "Moją radością jest Chrystus Zmartwychwstały".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

j.w

Komentarz został ukrytyrozwiń

plusik za optymistyczny akcent:)))/ szkoda że ludzie kojarzą chrześcijaństwo z powagą, umartwianiem się, przecież to sama radość

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.