Facebook Google+ Twitter

"Piszczyk" - nowe wcielenie bohatera w Teatrze Polskim w Poznaniu

Współczesne studium zbiorowej duszy Polaków odzwierciedla się w widowisku teatralnym Piotra Ratajczaka, który wraz z Piotrem Rowickim i Janem Czaplińskim zaprojektował ciąg dalszy żywota Jana Piszczyka.

Piszczyk, reż. Piotr Ratajczak, Teatr Polski w Poznaniu / Fot. Marek Zakrzewski Spektakl Piszczyk w Teatrze Polskim w Poznaniu odpowiada na pytanie, jak potoczyło się życie bohatera Zezowatego szczęścia i Obywatela Piszczyka po 4 czerwca 1989 roku, kiedy – jak orzekła Joanna Szczepkowska - „skończył się w Polsce komunizm”. Odsłona współczesnych losów znanego szerokiej widowni oportunisty to zarazem krytyczna rekapitulacja najnowszych dziejów w celu uruchomienia refleksji nad sprzecznościami, jakie wynikły między idealistycznymi założeniami „Solidarności” a niedoskonałą rzeczywistością, jaka się wykształciła i nadal podlega ciągłej ewolucji w kierunku niezgodnym z zamierzonym.

Twórcy przedstawienia dopisują ciąg dalszy zarówno do literackiego pierwowzoru z cyklu powieściowego Jerzego Stefana Stawińskiego (Sześć wcieleń Jana Piszczyka, Smutnych losów Jana Piszczyka ciąg dalszy, Niekłamane oblicze Jana Piszczyka), jak i do filmowych wersji Andrzeja Munka i Andrzeja Kotowskiego. Źródłem inspiracji do widowiska był dla nich także film Zelig Woody'ego Allena, czyli opowieść o podobnej postaci, żyjącej w Nowym Jorku w latach 20. XX wieku. Bez wątpienia spektakl Ratajczaka łączy z tymi obrazami wydźwięk satyryczny oraz groteskowe ujęcie.

Pamięć o wydarzeniach politycznych ostatniego dwudziestolecia siłą rzeczy jest żywa. Dlatego bez trudu widz Piszczyk, reż. Piotr Ratajczak, Teatr Polski w Poznaniu / Fot. Marek Zakrzewski wyłuskuje z zawrotnego tempa migawek z życia Piszczyka odniesienia do rozlicznych wydarzeń z życia społecznego i politycznego. Wraz z powiewem wolności, symbolicznie podkreślonej opuszczeniem więzienia na Rakowieckiej, otwierają się przed bohaterem niezliczone możliwości. W sztabie wyborczym Stana Tymińskiego odpowiada za otwarcie czarnej teczki, gra na giełdzie, wspiera w Teleekspresie badania profesora Tołpy, startuje w wyborach, staje się biznesmenem, odzyskuje kościelne majątki, odbywa trasy koncertowe od Morąga po Elbląg z piosenkami disco-polo, blokuje drogi z ramach akcji Samoobrony. Ponadto jest biernym uczestnikiem przemian od otwarcia pierwszego baru McDonald`s na rogu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej po legalizację związków partnerskich i parady równości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Bardzo dziękuję:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zwykle profesjonalna recenzja pełna ciekawych informacji. Dziękuję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna recenzja. W tych kilkudziesięciu zdaniach przemknęły mi przed oczami lotem błyskawicy lata 1989-2013. Odnosząc się do całego tego okresu, mogę jedynie zacytować autorkę recenzji - "skłaniają do śmiechu pełnego goryczy"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adrianno, jak zwykle recenzja jest wciągająca i rewelacyjna, a swoją drogą c.d.rzeczywiście by się przydał:) Dziękuję, pozdrawiam i najwyżej oceniam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krzysztofie, dziękuję za miła ocenę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna recenzja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Mario, myślę, że to świetny pomysł, by dopełnić także filmowo opowieść o Piszczyku, tym bardziej, że spektakl dowiódł, iż kontynuacja taka jest nadzwyczaj sensowna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z recenzji (jak zwykle świetnej i dokładnej) widać, że fabuła spektaklu nadzwyczaj ciekawa. Chętnie obejrzałabym film pokazujący dalsze losy Piszczyka w oparciu o scenariusz tego przedstawienia (Bogumił Kobiela w "Zezowatym Szczęściu" był rewelacyjny). Może więc jakiś reżyser pokusi się o realizację takiego dzieła...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.