Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29284 miejsce

Piszemy o autorach: Magdalena Foltys

Nagrody tygodnia wprawdzie nie przyznaliśmy, ale udało się nam porozmawiać z jej laureatką sprzed dwóch tygodni. O sobie, a także o pisaniu tekstów na temat tragedii w Rudzie Śląskiej opowiada Magda Foltys.

 / Fot. zdjęcie AutorkiMagda Foltys to laureatka naszej nagrody tygodnia sprzed dwóch tygodni. Miała wtedy miejsce tragedia w kopalni "Wujek". Pochodząca z Rudy Śląskiej autorka zareagowała na to wydarzenie bardzo szybko: przesłała nam materiał, w którym podała pierwsze informacje o tym, co zaszło.

Kim jest Magda? Obecnie jest świeżo upieczoną studentką politologii i zarządzania na Uniwersytecie Śląskim. Swoją aktywność w Wiadomościach24 zaczęła trzy lata temu. - Do współpracy zaprosił mnie jeden z dziennikarzy redakcji, który obecnie pracuje w innej internetowej gazecie. Przez te trzy lata spotkałam na swojej drodze wielu wspaniałych ludzi. Wiele nauczyłam się dzięki współpracy z redakcją, ale także dzięki innym dziennikarzom obywatelskim.

W rozmowie z nami Magda opowiedziała, jak doszło do napisania tekstów o tragedii w Rudzie Śląskiej - Początkowo, gdy dowiedziałam się o tragedii, nie chciałam o tym pisać - przyznaje. - Cała Ruda pogrążona była w żałobie, a razem z nimi cała Polska. Ale gdy usiadłam wieczorem przy komputerze i zobaczylam, że żaden autor nic na ten temat nie napisał, postanowiłam to zmienić.

Magda przez piętnaście lat mieszkała blisko kopalni, w której doszło do tragedii. - Na szczęście nikt z moich bliskich ani znajomych nie ucierpiał w katastofie, ale sam fakt, że to zdarzyło się w moim rodzinnym mieście spowodował, że zdecydowałam się napisać te teksty. Zginęło 20 górników, a 9 z nich to byli mieszkańcy Rudy Śląskiej.

Pierwszy tekst Magdy dotyczył samego wypadku i stanu zdrowia górników. Kolejny tekst powstał dzień po tragedii. - Wykonałam kilka telefonów, np. do pani Edyty Tomaszewskiej, ówczesnej rzeczniczki Wyższego Urzędu Górniczego. Opisałam również, jak Ruda Śląska wspiera w pierwszych trudnych chwilach rodziny pokrzywdzonych górników. W kolejnym tekście pokazałam, jak Ruda Śląska przeżywa czas żałoby.

Teksty Magdy to dowód prawdziwego zaangażowania. Temat nie jest ani prosty, ani przyjemny. Dzięki jej aktywności mogliśmy liczyć na autorską relację z tragedii, która wstrząsnęła całą Polską. Nikt nie miał najmniejszej wątpliwości, że autorka zasłużyła na nagrodę. Gratulujemy i dziękujemy!

Przypominamy nagrodzone materiały Magdy:
Ruda Śląska. Dzień po tragedii w kopalni
Po tragedii w Rudzie Śląskiej
Zmarli kolejni dwaj górnicy z Rudy Śląskiej

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Brawo Magda :)! Oby tak dalej ;). 5+.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A poza tym Magda jest jedną z najaktywniejszych dziennikarek w MMSilesia.pl :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Magdo..(jak już Ci mówiłam) tak trzymaj.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.