Facebook Google+ Twitter

Pius X - pierwszy "polski" papież?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-05-19 11:52

Święty Pius X był jednym z największych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych papieży. Odkąd przyjął tiarę, niejasna stała się kwestia jego pochodzenia - Włoch czy Polak? Sto lat temu nietrudno byłoby to ustalić, gdyby nie ludzie, którzy ukryli, zniszczyli bądź sfałszowali zaświadczające o tym dokumenty.

 / Fot. RebisTaka luka źródłowa jest jednak bardzo znacząca. Jak napisał we wstępie autor tej książki oraz bestsellerów poświęconych zamachowi na generała Sikorskie go i zbrodni katyńskiej, „wiem z doświadczenia, że dokumenty są ukrywane, niszczone i fałszowane, gdy w grę wchodzą bardzo ważne powody kierujące postępowaniem bardzo ważnych osób i instytucji”…

Jakie to były osoby i instytucje? Dlaczego zaginęła księga urodzin, w której figurował domniemany śląski ojciec Piusa X? Jak to możliwe, że w oficjalnych biografiach rodzice tego papieża raz są biedakami, raz zaś boga tymi ziemianami? Gdzie są ich groby? Dlaczego sam Pius X nie wypowiadał się publicznie na temat swego pochodzenia? To tylko część pytań, na które stara się odpowiedzieć w tej książce Tadeusz A. Kisielewski.

Dr Tadeusz A. Kisielewski jest absolwentem Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1979 roku pracował w Polskiej Akademii Nauk, a następnie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie jest niezależnym analitykiem stosunków międzynarodowych, zajmuje się geopolityką i geostrategią. Dom Wydawniczy REBIS wydał jego książki: Zamach. Tropem zabójców generała Sikorskiego (2005), Zabójcy. Widma wychodzą z cienia (2006), Katyń. Zbrodnia i kłamstwo (2008), Gibraltar i Katyń. Co kryją archiwa rosyjskie i brytyjskie (2009) oraz Schyłek Rosji (2007).

"Pierwszy polski papież"
Tadeusz A. Kisilewski
Dom Wydawniczy Rebis

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.