Facebook Google+ Twitter

Pius XII Sprawiedliwym wśród Narodów Świata?

Nakładem krakowskiego wydawnictwa Salwator, ukazała się ostatnio książka niemieckiego historyka Michaela Hesemanna pt. „Pius XII wobec Hitlera”.

Pius XII wobec Hitlera / Fot. SalwatorAutor przeciwstawia się znanej wszystkim tezie, jakoby papież Pius XII był sojusznikiem Hitlera. Opierając się o najnowsze badania i źródła historyczne odkryte w archiwach świeckich i kościelnych próbuje obalić antypapieski mit. Śledzi losy Eugenio Pacellego poczynając od jego rodziny, poprzez karierę duchownego, jego związki z NSDAP i Hitlerem oraz działalność w służbie Stolicy Apostolskiej.

Autor odpowiada na pytanie, dlaczego papież nie przeciwstawił się otwarcie zbrodniom III Rzeszy. Przedstawia też wiele faktów wskazujących, że Pius XII mocno angażował się w ratowanie Żydów, mimo, że nigdy publicznie nie potępił Holocaustu. Jak wynika z opracowania, Pius XII przyczynił się do uratowania nawet 700-850 tys. europejskich Żydów. W tym kontekście Hesemann, cytując rabina Davida Dalina, wyraża pogląd, że „nadszedł czas aby także Pius XII został uznany za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dopisane palcem Bożym...

O beatyfikacji Piusa XII

Opublikowana w roku 2000 na oficjalnej stronie Watykanu encyklika Summi Pontificatus mao 28 punktów więcej niż oryginał z 1939 r. W pierwotnych 89 punktach tego dokumentu publikowanego w wersji prawdziwej z roku 1939, ale także w ogłoszonej pól wieku później, choćby przez wydawnictwo KUL (w roku 1987), nie poj awia się żadne z tych słów: Hitler, wojna, Polska, Niemcy. W dniu ogłoszenia tej encykliki, tj. 20 października 1939 r., papież nie zauważył wojennej pożogi, która toczyła się w centrum Europy, rzut piuską od Watykanu.

Najnowsza publikacja encykliki sfałszowanej, bo bogatszej o 28 punktów, ma sugerować, że papież jednak wybuch wojny zauważył, a nawet "surowo" ją piętnował. Niektóre źródła mówią o tym, że oryginalna encyklika nosi ślady odręcznych notatek i przypisów autorstwa Piusa XII. Czy były robione już po zakończeniu wojny, w zaciszu watykańskich komnat i po przeliczeniu aryjskich i niearyjskich trupów i teraz dodane - temu może ewentualnie zaprzeczyć tylko Watykan.

W Watykanie obowiązuje zasada niszczenia niewygodnych dokumentów, o czym pisał w 1999 r. rabin Hertzberg: Jest bowiem nie do pomyślenia, żeby Watykan nie usunął był obciążających dokumentów o delikatnych zagadnieniach. Ja mogę zaświadczyć o co najmniej dwóch dokumentach najwyżej wagi, które nie pojawiły się w rzekomo wyczerpującej jedenastotomowej kompilacji Akta i Dokumenty Stolicy Apostolskiej odnoszqce się do II wojny światowej.W tym wypadku zamiast kwity niszczyć, cudownie "odnaleziono" zagubione i dotąd utajnione punkty encykliki. Nawet w stalinowskim Związku Radzieckim nie dopisywano do starych dokumentów tego, czego w nich nie było. Najwyżej usuwano niewygodne fragmenty.

Jedno jest pewne, Pius XII nie będzie świętym tak szybko, jak chciał tego polski papa. B 16 po protestach, m.in. Abrahama Foxmana, dyrektora naczelnego ADL (Ligi Przeciwko Oszczerstwom), powołał kolejną, trzecią w powojennej historii watykańską komisję. Poprzednia, desygnowana przez J.P.2, miała szansę opublikować jedynie wstępny raport, który jednoznacznie poświadczył, że Pius XII doskonale wiedział o tym, co dzieje się z Zydami w Europie doby nazizmu. Ponieważ milczał, dla stwierdzenia świętości okazało się to nieprzydatne. Uzupełnienie encykliki przez dawno nieżyjącego jej autora można jednak potraktować jako cud świadczący o jego świętości.
JAROSŁAW MILEWCZYK

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bogumił Bronowicz
  • Bogumił Bronowicz
  • 13.09.2010 09:05

To fakt, że Pius XII pomocy Żydom udzielał. Oczywiście, rozumiem także trudną sytuację Watykanu wobec poczynań nazistów niemieckich. Aczkolwiek, Pius XII mógł wówczas przynajmniej potępić działania włoskich nazistów. Dlaczego tego nie zrobił? Nie wiem ale mogę się domyślić - we włoskich szkołach portrety Mussoliniego wisiały na ścianach tuż obok krzyży, a zajęcia szkolne rozpoczynały się od modlitwy i oddania hołdu Duce. Kościół jest także rodzajem przedsiębiorstwa, które zarządza procesami w taki sposób, by zmaksymalizować swój udział w "rynku" przy jak najmniejszych kosztach, np. poprzez nie nazywanie po imieniu krzywd wyrządzanych mniejszości narodowej przez aparat represji władzy świeckiej. Wszystko po to, by ocalić swoich pracowników, którzy są niezbędni do dalszego rozwoju firmy i utrzymywania odpowiedniego "poziomu obrotów".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piux XII nie skrytykował publicznie działań Hitlera, gdyż bał się konsekwencji, jakie mogą ponieść katolickie zgromadzenia zakonne. Nie przeszkodziło mu to w potajemnej pomocy żydom. Po wojnie przyjmował delegacje Żydów, które przyjechały podziękować za uratowanie życia, a także Watykan dostał symboliczne 20tys USD od Światowego Kongresu Żydów za organizowanie pomocy narodowi w diasporze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.