Facebook Google+ Twitter

Piwo będzie droższe

Wiele czynników wskazuje na to, że od nowego roku czekają nas podwyżki cen piwa.

 / Fot. .Prognozy sytuacji na rynku browarniczym w Polsce są słabe, a mogą być jeszcze gorsze. Słabnący w najbliższych latach popyt na piwo może dodatkowo dobić oczekiwana podwyżka cen "złotego trunku". Skąd te prognozy? Wskazuje na to kilka czynników. Po pierwsze, w ostatnim roku cena papieru, z którego powstają m.in. etykiety na butelki, poszła w górę o 30 procent. Po drugie, o prawie 50 procent zdrożało aluminium, z którego powstają puszki. Po trzecie (najważniejsze), bardzo podrożał ostatnio jęczmień - podstawowy składnik do produkcji słodu. I w końcu po czwarte, od nowego roku nastąpi podwyżka podatku VAT na piwo z 22 na 23 procent.

Na pewno wszystkie browary odczują te podwyżki, ale najłagodniej największe firmy (stanowiące 90 procent rynku). Mają one podpisane wieloletnie kontrakty na surowce, a także korzystają z efektu skali i mogą negocjować nowe umowy na korzystniejszych warunkach. Sytuację na rynku na pewno chwilowo poprawią Mistrzostwa Europy w piłce nożnej (organizowane w 2012 roku wspólnie z Ukrainą), podczas których szacuje się wzrost sprzedaży.

O ile więc realnie zdrożeje piwo? Szacuje się, że butelkowe o kilka groszy, a w puszkach nawet do 15 groszy. Obecnie średnia cena piwa w Polsce wynosi 2,25 zł. Dla porównania w Czechach jest to 1 zł, w Słowacji 1,50 zł, a w Niemczech 1,80 zł.


Źródła:
Parkiet.com
Fakt.pl

Zobacz także:
Polacy piją mniej piwa! (Wiadomości24)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Ratomir, ponieważ i ja jestem piwoszem, też odczuwam podobnie spadającą jakość piwa. Na całe szczęście mamy w mieście kilkanaście punktów z piwem warzonym na miejscu oraz piwem z Czech. Nie ma porównania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Brownislawie ja też zaliczam się do tych pijących piwo... I nadal podtrzymuje swoje zdanie... Nie będę wymieniał konkretnych marek ale te same nazwy na puszkach lub butelkach zawierają dziś zupełnie inny płyn niż jeszcze parę lat temu. Kiedyś każda marka miała swój niepowarzony smak bo i proces produkcji był różny. Odkąd natomiast liczące się browary wykupiła ta czy inna kampania i ujednoliciła w nich proces produkcji to nie dość że jakość "piwa" pogorszyła się znacznie to jeszcze każde smakuje tak samo...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Koniec PO.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Brownislaw
  • Brownislaw
  • 14.10.2010 09:44

Do p. Wilkowskiego
Piwo to kategoria emocjonalna - kazdy pije takie, jakie lubi.
Mowiac o piwie "szczyny" obraza Pan miliony tych, ktorzy je lubia oraz setki tych, ktorzy je warza.
Nikt Pana nie przymusza do picia. Moze Pan pic np. wode albo herbate.

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Prognozy sytuacji na rynku browarniczym w Polsce są słabe, a mogą być jeszcze gorsze. Słabnący w najbliższych latach popyt na piwo

...wynikający prawdopodobnie z faktu, że obecnie piwo produkowane przez wielkie koncerny to najogólniej zwykłe szczyny a nie piwo (o spadającej jakości mówi się już od lat)?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Faktycznie problem na pierwszą stronę:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę , że te kilkanaście groszy budżet wytrzyma. Martwi mnie tylko wynik kontroli w Browarach. Okazuje się że duży procent piwa nie ''trzyma''mocy i jakości

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wypada nic innego, jak z rozpaczy... napić się piwa:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.