Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6209 miejsce

Piwo i inne produkty spod ciemnej gwiazdy

Postanowiłem: nie kupuję polskiego piwa. I nie dlatego, że kontrola wykazała jego niepewną jakość i to, że zamiast chmielu ma dodawaną żółć bydlęcą. Dobiła mnie pycha producentów zrzeszonych w Związku Piwowarów (ZPPP).

Ich pycha i stanowisko kwestionujące wyniki kontroli jakości. Niestety, bałamutne tłumaczenia firm, które oszukują klientów, to w Polsce norma. Branża piwowarów nie jest samotną wyspą.

Natchniony stanowiskiem piwowarów zrobiłem pobieżny przegląd trzech zupełnie różnych środowisk biznesowych i ich reakcji na negatywne kontrole 2010 r. Do tego celu posłużyła mi zwykła wyszukiwarka Google. Badanie nie napawa optymizmem, a głębsze studiowanie może prowadzić do obłędu. Firmy przyłapane na jawnym oszukiwaniu klientów kręcą, kombinują na różne sposoby, wszystko po to, by uniknąć odpowiedzialności, i robią to w biały dzień z przytupem. Jak tak dalej pójdzie, to będę jak bohater jednego z filmów Barei, który, nie godząc się na jakość obsługi w warszawskich sklepach, miał obrażone wszystkie spożywczaki od Żoliborza po Mokotów.

Piwo krajowe zamienię na importowane, ale co z resztą produktów? Wszyscy winni, tylko nie my Piwowarzy, czyli związek ZPPP, który na swojej stronie internetowej kwestionuje beznadziejne dla nich wyniki kontroli jakości piwa w Polsce. Nie tracą jednak rezonu i w swoim komunikacie jadą nowomową, której nie powstydziliby się spece PRL-owskiej propagandy. Za kwestionowaną „jakość” swoich produktów winią wszystkich i wszystko, rzecz jasna nie siebie. Zamiast uderzyć się w piersi, przeprosić choćby dla pozoru, tłumaczą się jak uczniak złapany na kradzieży batoników ze szkolnego bufetu: złą metodologią kontroli, nadinterpretacją wyników, nierzetelnymi danymi, itp. Majstersztykiem jest dowód na to, że w piwie nie było substancji zastępujących chmiel. Tym dowodem jest stanowisko eksperta. W tym celu posłużę się cytatem z komunikatu piwowarów: „Bazując na posiadanej wiedzy zarówno historycznej, jak współczesnej nie znamy producentów, ani przypadków stosowania żółci bydlęcej jako substytutu chmielu – mówi ekspert z Katedry Technologii Fermentacji i Mikrobiologii Technicznej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Skąd wiadomo? Bo Ekspert nie spotkał się z takimi przypadkami. A skąd wiadomo, że się nie spotkał? No jak to? Przecież sam napisał! Ekspert powiedział, że nie ma żółci, to nie ma, i basta.

Zresztą odsyłam do źródła, warto poznać całoś: http://www.browary-polskie.pl/media/. Językowe i logiczne cuda na kiju.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

bogdan syty
 • bogdan syty
 • 15.01.2011 02:00

instytucje państwowe przymykają oczy,a branżowi kolesie klepią się po ramionach.cyt.kumie chwalą nas .kto? wy mnie,a ja was.

Komentarz został ukrytyrozwiń
bogdan syty
 • bogdan syty
 • 15.01.2011 01:41

piwa w naszym kraju,to chemia .chcesz być dializowany ? pij piwo pasteryzowane.to sam się odnosi do napoi chłodzących ,smakowych i gazowanych.na raka polecam puszkowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń
robert nic nie kumasz
 • robert nic nie kumasz
 • 11.01.2011 16:06

Google był tylko i wyłacznie wyszukiwarką w tekście masz odnośniki do źródeł, myśl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proszę Państwa.

1. Więcej wiary w Polaków. W końcu jesteśmy krajem wartości chrześcijańskich, a "po trzydziestu latach socjalizmu Polska dała światu papieża" (autentyczny cytat z dziennika telewizyjnego w dniu wyboru Karola Wojtyły na papieża).

2. A tak poważnie, to rozumiem dlaczego potrafię mieć kaca po jednym wypitym piwie. Nie zdarzało mi się to w latach młodości, w "koszmarnych czasach" wiadomo jakich. Pewnie siątki (pięćdziesiątka, sześćdziesiątka, ...)

3. Dlaczego nie pisze się o tym w oficjalnych mediach? A skąd Państwo wiecie jakie są powiązania kapitałowe mediów? A kto wydaje pieniądze na reklamy? Media, czy producenci. Wracamy do wartości ...., w mediach.

4. Dziękuję autorowi za poruszenie tematu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Michał.K
 • Michał.K
 • 10.01.2011 13:21

To jest bardzo świeży artykuł i wygląda na bardzo wiarygodny. Dlaczego o takich rzeczach nie pisze się na stronach głównych gazet i portali.
Sam sobie odpowiem - jeśli ludzie będą o tym milczeć, to umrze śmiercią naturalną. zainteresowani na pewno nie będą go prostować - no może dadzą kciuk "w dół" przy komentarzach. Dlaczego przy zdjęciach celebrytów są dziesiątki komentarzy, a tutaj raptem 4. Zastanawiające

Komentarz został ukrytyrozwiń
Robert
 • Robert
 • 10.01.2011 13:14

Przepraszam ale opierać się na informacjach z google to jest szczyt łajdactwa dziennikarskiego !
Jaki redaktor pozwolił na publikacje tego artykułu ? Stek bzdur wyssanych z przeglądarki internetowej nie poparte żadnymi dowodami. Nie jestem lobbystą firm produkujących alkohol. Sam nie piję w ogóle ale jak czytam takie artykuły to szlag mnie trafia że ludzie dostają jeszcze za to pieniądze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i odechciało mi się piwka na dzisiaj... *5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Towarzystwa powszechnej adoracji to nie wyłączna domena producentów. Powoływanie stowarzyszeń, "przyjaciół", etc ma mydlić oczy kupującym i wskazywać im, jakie to wszystko dobre albo nawet lepsze. To wszystko wynik kalkulacji: lepiej wydać na reklamę niż na podnoszenie jakości. Nie łudźmy się jakimikolwiek zasadami moralnymi. Ich nie ma. Jest "byznesplan" !

Komentarz został ukrytyrozwiń
ernest.m
 • ernest.m
 • 07.01.2011 22:20

" Z pod" ciemnej gwiazdy. Chyba SPOD. Co za tłuki z tych "dziennikarzy".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.