Facebook Google+ Twitter

Piwo za 50 miliardów marek. O notgeldach Bronka „Notgelda”

Współautorzy: Barbara Podgórska

Bronisław Wątroba z Rudy Śląskiej, zwany przez przyjaciół „Notgeldem”, jest postacią doskonale znaną i zasłużoną w świecie śląskich kolekcjonerów.

Bronek z przyjaciółmi / Fot. Adam Podgórski Łatwiej byłoby wymienić, to czego nie zbiera i czym się nie zajmuje, niż to, co stanowi przedmiot jego nieustannych starań. Bo kolekcjonuje numizmaty: banknoty, monety, medale, odznaki ze szczególnym uwzględnieniem górniczych służb ratunkowych, książki
i wiele innych przedmiotów. Słynie również jako fraszkopisarz, niestrudzony popularyzator języka śląskiego, moderator forum internetowych oraz organizator plebiscytów i konkursów w gwarze.

Jego największą pasją są jednak pieniądze zastępcze, czyli notgeldy. Posiada w swej kolekcji
około trzy tysiące eksponatów, wędrujących po całym Śląsku. To bez wątpienia najczęściej pokazywany, choć wcale nie największy zbiór.
Folder / Fot. Adam PodgórskiFolder / Fot. Adam Podgórski
Ogromną jego cześć można oglądać na otwartej w piątek wystawie „Banknoty zastępcze Śląska 1914-1924”. Została ona udostępniona zwiedzającym w zmodernizowanej cechowni dawnej kopalni „Wawel” w Rudzie Śląskiej, dzięki życzliwości Pawła Błażycy, prezesa Śląskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego i wsparciu Ludwika Poloczka z Koła Związku Górnośląskiego w Halembie.

- Eksponuję tutaj około 2000 oryginalnych banknotów i bonów płatniczych zwanych notgeldami albo gutscheinemi - objaśnia Bronisław Wątroba. - Nosiły zresztą także inne niemieckie nazwy: Notgeldschein, Notschein, Kriegsnotgeld, Kriegsgeld, Sparmarke, Darrlehnskassenschein, a w Stuttgarcie w okresie inflacji - Heimatszot.

Były emitowane w ciągu 10 lat przez ponad 160 miast i gmin całego Śląska. Głównie w państwie pruskim, podzielonym wówczas na trzy rejencje. Bogato prezentują się emisje miast dolnośląskich, Jeleniej Góry, Złotoryi, Wałbrzycha, Legnicy, Zielonej Góry. Cenne są też notgeldy powojenne z obszaru Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.
 / Fot. Adam Podgórski / Fot. Adam Podgórski / Fot. Adam Podgórski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Materiał interesujący,
a pasja Pana Bronisława bardzo ciekawa.!))

Pozdrawiam.))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujące.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.