Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16885 miejsce

Piza - miasto, które trzeba zobaczyć

Włochy jednak mają kilka sztandarowych miejsc, które odwiedzane są masowo, zarówno przez wycieczki zorganizowane, jak i turystów indywidualnych. Jednym z takich miast, do których należy dotrzeć jest Piza.

Podróżując po słonecznej Italii turysta stoi zwykle przed wielkim dylematem. Do zobaczenia jest wiele. Włochy, to kraj wielu kultur i przebogatej historii. Właściwie każdy region, każde miasteczko ma wiele do zaoferowania. Historia, sztuka, architektura, kuchnia, wino … Wymieniać można długo, poznawać – pewnie jeszcze dłużej.

Włochy jednak mają kilka sztandarowych miejsc, które odwiedzane są masowo, zarówno przez wycieczki zorganizowane, jak i turystów indywidualnych. Miejsca te, mimo ogromnego tłoku kosmicznych wręcz cen, są obowiązkowym punktem zwiedzania.

Piza - na Campo dei Miracoli - Torre Pendente czyli Krzywa Wieża. / Fot. Cyprian PawlaczykJednym z takich miast, do których należy dotrzeć jest Piza (a właściwie Pisa). Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą jeszcze z II w p.n.e. Prawdopodobnie to właśnie wtedy założona została tutaj pierwsza osada przez Etrusków, która z czasem ewoluowała w port morski. Dla miasta i regionu nastąpił wtedy okres burzliwego rozwoju a następnie dobrobytu. Historia jednak pokazała, że taki stan długo utrzymać się nie może, Piza stanęła wręcz solą w oku Florencji, która dwukrotnie podbijała region. Okres dobrobytu zaczął chylić się ku końcowi odkąd rzeka Arno naniosła tyle mułu i piasku rzecznego, że miasto utraciło dostęp do morza i status portu. Ale to już czasy późniejsze.Piza - wnętrze katedry / Fot. Cyprian Pawlaczyk

Pisząc o historii tego miasta trudno nie wspomnieć o jego uniwersytecie – przecież to właśnie w Pizie znajduje się jedna z najstarszych i wciąż działających szkół wyższych, oficjalnie założona w XIV w, mogąca się poszczycić wieloma słynnymi absolwentami, m.in. absolwentem, a później także profesorem, był jeden z najsłynniejszych astronomów i fizyków – Galileusz.

Praktycznie każdy odwiedzający to miasto pierwsze kroki kieruje na Campo dei Miracoli – Pole Cudów. To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc we Włoszech – ogromny plac, na którym znajduje się katolicki kompleks świątynny. Najsłynniejszym obiektem na Polu Cudów jest oczywiście Torre Pendente czyli znana chyba każdemu Krzywa Wieża. Jest to dzwonnica katedry, której budowę rozpoczęto już w XII w.

Wieża sławę zdobyła dzięki niedbałości budowniczych, którzy właściwie nie sprawdzili podłoża, w wyniku czego wieża zaczęła się przechylać, już w trakcie budowy. Podczas trwającej blisko 180 lat budowy próbowano na bieżąco korygować przechylenie, stosując m.in. niesymetrycznej budowy elementy (m.in. wydłużając kolumny po jednej ze stron wieży). Niestety, a może na szczęście, postępowanie to nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.