Facebook Google+ Twitter

PJN chce powołać "komisję smoleńską"

Klub Polska jest najważniejsza złożył wniosek o powołanie nadzwyczajnej komisji ds. katastrofy smoleńskiej. Ich zdaniem, śledztwo prowadzone przez stronę rosyjską jest pełne niejasności i błędów. PO i SLD są przeciwne tej inicjatywie.

Sonda

Co myślisz o powołaniu komisji nadzwyczajnej ds. katastrofy smoleńskiej?

Wiceszefowa klubu PJN Elżbieta Jakubiak pokazuje projekt uchwały w sprawie powołania nadzwyczajnej komisji do zbadania okoliczności katastrofy smoleńskiej, 13.10 na konferencji prasowej w Sejmie. / Fot. Radek Pietruszka"Składamy wniosek o powołanie komisji nadzwyczajnej ds. katastrofy smoleńskiej. Chcemy wiedzieć kto przygotowuje raport MAK i jak działają procedury w których się poruszamy. "Nie mamy dostępu ani do wraku rządowego samolotu ani do czarnych skrzynek"- mówi Elżbieta Jakubiak z PJN-u, cytowana przez wp.pl.

Jest to pierwsza inicjatywa zgłoszona przez klub Polska jest Najważniejsza. Klubowi działacze są zdziwieni, że do tej pory nie powstała podobna inicjatywa w sprawie katastrofy smoleńskiej. W ich opinii powołanie komisji jest oczywistością i ma służyć jedynie dociekaniu prawdy, której tak bardzo potrzebują Polacy. "Jestem przekonana, że na większość znaków zapytania nie znaleźliśmy do tej pory odpowiedzi" - mówi Joanna Kluzik-Rostkowska serwisowi tvn24.pl.

Politycy PjN, aby poznać przyczyny katastrofy, chcą także zbadać podstawy prawne, wedle których działa państwo. "Chcemy, aby sejm podjął odpowiedzialność, którą ponosi konstytucyjnie za to wszystko, co działo się przed katastrofą smoleńską, w czasie katastrofy i po katastrofie" - wyjaśnia Elżbieta Jakubiak.

Jakubiak twierdzi, że zespół PiS wyjaśniający katastrofę z Antonim Macierewiczem na czele to nietrafiona inicjatywa. Dlaczego? "Oni nie mają narzędzi, które pozwoliłby im działać z pełną mocą prawną" - wyjaśnia była posłanka PiS.

Zdaniem Joanny Kluzik-Rostkowskiej, to Elżbieta Jakubiak powinna stanąć na czele komisji ds. katastrofy smoleńskiej. "Chciałabym, żeby Elżbieta Jakubiak wzięła tę sprawę w swoje ręce" - powiedziała Kluzik-Rostkowska na antenie tvn24.

PO i SLD przeciwko komisji


Odmienne zdanie na temat powołania "komisji smoleńskiej" mają politycy PO i SLD.

"Śledztwo trwa, a komisje powinno się powoływać, kiedy śledztwo nie działa, albo jego wyniki budzą wątpliwości. Co taka komisja miałaby badać? Robić to samo co prokuratura?" - pyta Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanka PO. Dodaje również, że inicjatywa powołania "komisji smoleńskiej" wynika z braku koncepcji programowej PjN.

"Taka komisja nie ma sensu, kiedy nie mamy jeszcze ani raportu rosyjskiego, ani stanowiska strony polskiej. Czemu miałoby to służyć? - w podobnym tonie wypowiada się Tadeusz Iwiński, poseł SLD. Iwiński twierdzi również, że powołanie komisji to jedynie działanie propagandowe i nie życzy sukcesu podobnej inicjatywie.

Posłowie PjN mają jednak nadzieję, że Sejm powoła "komisję smoleńską". Do tej pory, żaden klub parlamentarny nie udzielił im poparcia w tej sprawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

er
 • er
 • 14.12.2010 11:28

Powołać!Ale do wojska,panią Jakubiak,Kluzik i resztę towarzystwa z sejmu.Może by zeszli na ziemię,bo na razie to oni oscylują poza rzeczywistością.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kris
 • kris
 • 13.12.2010 20:54

pani jakubiak nie wszystko ma pokolei w glowie dlatego niech sie umowi na wizyte do OJCA RYDZYKA

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janko NIemuzykant
 • Janko NIemuzykant
 • 13.12.2010 19:15

Czy od chwili wyrzucenia z PiS pani Jakubiak zyskała na urodzie lub jej rozumku przybyło? Czy po tych wszystkich posłach i europosłach z PJN można się spodziewać jakiejkolwiek nowej myśli? Pytania retoryczne. Po co komisja śledcza, jak i tak wiadomo, że przyczyną tej katastrofy - a nie żadnej tragedii - było typowo polskie podejście do organizacji tej wycieczki - "jakoś to będzie" i "zapewne man się uda". Tym razem nie było i nie udało się. Pani Jakubiak z panią Kluzik - Rostkowską zbyt długo lizały "zopu" p. Lecha Kaczyńskiego - prezydenta PiS, by nagle im "EUREKA" zaświtała w główkach i mogły wnieść cokolwiek nowego do polityki. Tym bardziej, że większość tych "polityków" z Wiejskiej dba wyłącznie o własne i rodziny interesy, a nas mają w "głębokim poważaniu" I choćby jeden przykład - w sejmie posłowie mogą palić, a my w knajpach nie. Tak dbają o nas - o sobie nie myślą wcale.
Również sprowadzani tego aluminium, które zostało po samolocie to dla mnie przesada - przetopimy je na puszki po piwie? Co to ma być za eksponat - muzealny, czy wybitne świadectwo nieodpowiedzialności urzędników pana Lecha Kaczyńskiego, którzy doprowadzili do jednoczesnej śmierci wszystkich dowódców rodzajów sił zbrojnych RP? A teraz była już urzędnik prezydencka Jakubiak szuka winnych katastrofy nie wśród swoich kolegów, ale z góry zakłada że to jej polityczni przeciwnicy są winni. Moim zdaniem - każdy poseł, jeśli został wybrany z listy jakiejkolwiek partii, z chwilą wystąpienia z tej partii lub wykluczenia z partii, automatycznie powinien przestawać być posłem. A na jego miejsce nikt nie powinien być powoływany. Mogą wylatywać piłkarze z boiska ( za czerwone kartki ) a drużyna gra dalej - powinni i posłowie i senatorowie też wylatywać z parlamentu, a nie za nasze wspólne pieniądze bawić się dalej. Ponieważ system wyłaniania "przedstawicieli narodu" opiera się na listach tzw. "komitetów wyborczych" - czytaj partii, więc wystąpienie z partii lub też usunięcie oznacza, że nie reprezentuje on już wyborców tylko i wyłącznie siebie, a więc tym samym utracił mandat do bycia posłem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
 • myNaród
 • 13.12.2010 18:33

panie Koźmiński gdyby głupota miała skrzydła to byś pan latał jak orzeł
co ma pana komentarz do durnego pomysłu PJN?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman
 • Roman
 • 13.12.2010 18:23

Panowie i Panie z PJN proponuję powołać komisję nadzwyczajną w sprawie pomiaru głupoty w waszym klubie i w PiS . POLSKĘ nie stać na wasze pomysły ,żeby zapewnić wam dostatnie życie na przedstawienia cyrkowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Andrej Tomczykowski
 • Andrej Tomczykowski
 • 13.12.2010 17:38

TEREFERE KUKU STRZELA BABA Z ŁUKU

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożmiński
 • Roman Kożmiński
 • 13.12.2010 17:27

Wszystkim się wydawało że PJN będzie trzymać palec w d..... Platformie ; że ta partia będzie kolejnym kwiatkiem do przepoconego kożucha PO . Nie rozumiem skąd to przypuszczenie!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
haliz
 • haliz
 • 13.12.2010 17:12

Kolejna niepotrzebna komisja?- myślałam, że to nowe ugrupowanie wniesie coś nowego, a to tylko nowy PIS. Szkoda pieniędzy i czasu

Komentarz został ukrytyrozwiń
werol
 • werol
 • 13.12.2010 16:40

Niech się Jakubiak tak bardzo nie "wychyla"z odpowiedzialnością sejmu i państwa,bo ona sama z księżyca nie spadła.Przerzucanie odpowiedzialności na innych- szkoła Kaczyńskiego,a Jakubiak jest jedną z pilniejszych uczennic.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.