Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5352 miejsce

PKO BP i inne banki na celowniku internetowych oszustów

Oszuści internetowi podszywający się pod PKO BP wciągają nieostrożnych klientów w pułapkę. Maile z linkiem odsyłającym do fałszywej strony banku żądają podania personaliów, kodów i haseł dostępu do konta.

Haker. http://www.panarmenian.net/eng/news/179708/ licencja: CC3.0 / Fot. PanARMENIAN NetRenomowana firma jaką jest PKO BP, nie może narzekać na brak zainteresowania nawet ze strony oszustów posiłkujących się zaawansowaną technologią. Policja i wspomniany bank ostrzegają przed atakami phishingowymi*. Przestępcy starają się wyzyskać zaufanie klienta podstawiając mail mogący przypominać korespondencję z PKO BP. W ten sposób następuje próba wyłudzenia personaliów i innych danych mających posłużyć do logowania, korzystania z haseł dostępu i w konsekwencji do realizacji transferu środków zgromadzonych na koncie nieostrożnego posiadacza rachunku.

Fałszywa strona internetowa PKO BP jest łudząco podobna do prawdziwej, jednak GK24.pl zwraca uwagę na różne adresy url linków jakie przestępcy zawarli w rozesłanych przez siebie mailach. W poczcie elektronicznej jaką odebrali tamtejsi dziennikarze znaleziono adres url - (!)www.jssaturn.pl.(!) Prawdziwy adres strony banku PKO BP - https://ipko.pl

PKO BP oficjalnie komunikuje: "Przypominamy, że bank nigdy nie prosi o podawanie jakichkolwiek danych drogą emailową lub SMS-ową. Prosimy o zachowanie ostrożności i ograniczonego zaufania w stosunku do emaili lub SMS-ów, w których znajduje się prośba o podanie poufnych danych lub skorzystanie z linku. Ostrzegamy, że są to fałszywe emaile i SMS-y, mające na celu nie tylko wyłudzenie danych osobowych lub danych karty, ale także zainstalowanie na jego komputerze lub w telefonie potencjalnie szkodliwych programów."

Specjaliści cytowani przez TVP.INFO dodatkowo przypominają: "Przestępcy proszą o podanie hasła jednorazowego już podczas logowania na stronie, a prawdziwy bank – dopiero podczas dokonywania przelewu." Jednakowoż oprócz PKO BP pojawiły się maile adresowane do klientów mBanku, Credit Agricole i ING.

Warto pamiętać, że często machinalnie potwierdzamy każdego przychodzącego SMS, co może mocno nadwerężyć kieszeń. Przykładowo, tajemniczy SMS, którego treścią jest aforyzm, sentencja czy inna złota myśl znanej osoby to zastrzeżony numer wyświetlany jako "Informacje". W momencie odbierania SMS przez sekundę widnieje dodatkowy tekst w którym można zauważyć słowa "opłata" i "Pekao". Możliwe, że jest to fałszywa usługa, spreparowana w oparciu o program flash SMS, której zadanie polega na wyłudzaniu opłat za samo odbieranie wiadomości tekstowej lub zachęta do korzystania z usług fałszywego banku. Bank Pekao S.A. nie prowadzi obecnie tego rodzaju działań reklamowych lub podobnych.* - Phishing – w branży komputerowej, wyłudzanie poufnych informacji osobistych (np. haseł lub szczegółów karty kredytowej) przez podszywanie się pod godną zaufania osobę lub instytucję, której te informacje są pilnie potrzebne. Jest to rodzaj ataku opartego na inżynierii społecznej. (cyt. za Wikipedia).

źródło: TVP.INFO
http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140702/KOSZALIN/140709950

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nowa nieprzyjemność: "Do skrzynek mailowych zaczęły dzisiaj trafiać informacje o zablokowaniu dostępu do serwisu iPKO. PKO BP ostrzega, aby nie korzystać z linków wskazanych w rozsyłanych wiadomościach." (forsal.pl)

Warto wspomnieć, że na straty i niezawinione koszty można narazić się przez partactwo, nieostrożność czy inny błąd w sztuce popełniany przez policjanta, agenta służb, prywatnego detektywa lub inną osobę, która założyła podsłuch, sprawdza skzynki mailowe lub monitoruje wybrany adres internetowy; wcale często są to działania pozaprawne, czyli bez wymaganego nakazu. Przykładowe podpięcie się pod cudzy telefon komórkowy, gdzie dostęp do sieci w domu został skonfigurowany pod kątem użytkowania przez Wi-Fi, może przez ingerencję w ustawienia skutkować choćby uszczupleniem środków lub obciążeniem rachunku za uruchomienie płatnego przesyłu danych. Nowoczesne urządzenia sygnalizują też przez krótki czas "brak pamięci", co zawsze zdumiewa posiadaczy niezrootowanych i będących na gwarancji telefonów. Zaś "bałaganu" w skrzynkach mailowych, za sprawą obcej wizyty, doświadczyli zapewne choć raz wszyscy posiadacze swoich mail boxów. Skuteczność reklamacji w takich przypadkach = :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.