Facebook Google+ Twitter

PKO SA najcenniejszą firmą 2007 r.

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-21 11:29

Bank PKO SA to najcenniejsza polska firma w 2007 roku - wynika z rankingu "Newsweeka" i firmy konsultingowej A.T. Karney. W pierwszej trójce znalazły się również PKO BP oraz PZU SA. Wartość 100 spółek, które znalazły się na liście, wzrosła w porównaniu z 2006 rokiem z 678 do 746 miliardów.

Pierwsza pozycja w rankingu to zasługa udanej akcji przejęcia przez PKO SA innego dużego banku - BPH. W ubiegłym roku spółki te zostały sklasyfikowane na trzeciej i piątej pozycji. Ubiegły rok był również dobry dla innych banków: Fortis, Millennium i BRE Bank oraz BGŻ, których wartość wzrosła o 65 do 90 procent. Nieco wolniej rosła wartość Getin Holdingu, Kredyt Banku, Lukas Banku, ING i Banku Zachodniego WBK. Jednak na tle pozostałych spółek ich wyniki i tak prezentują się okazale.

Największymi przegranymi rankingu są spółki energetyczne, motoryzacyjne oraz kopalnie. Słabe wyniki Orlenu i Lotosu są wynikiem wysokich cen surowców oraz w przypadku Orlenu braku jasnej strategii rozwoju firmy. Słabiej niż zakładano rozwija się również sektor wysokich technologii. Bioton Ryszarda Krauze stracił na wartości ponad 40 procent. Spółki informatyczne: Comarch, Netia oraz Multimedia w ogóle wypadły poza ranking.
"Newsweek" wyróżnia debiutantów takich jak LPP, Emperia, Mlekovita, Famur, Kopex czy Empik. Tygodnik podkreśla, że awans tych spółek do pierwszej setki najcenniejszych firm to efekt jasnej strategii, gotowości do podejmowania ryzyka i udanych inwestycji za granicą.

Autorzy raportu podsumowującego ranking podkreślają, że większość polskich firm można zaliczyć do grupy spółek poszukujących zysków. Dlatego podstawą ich sukcesu jest najczęściej optymalne zarządzanie, umiejętne budowanie marki oraz innowacyjność. Zdaniem "Newsweeka" taka strategia buduje solidne podstawy nie tylko dla tych spółek, ale dla całej gospodarki.

"Newsweek"/IAR/jp/jędras

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.