Facebook Google+ Twitter

PKP chce opłaty dworcowej. Czyściej znaczy drożej?

PKP chce poprawić wygląd i bezpieczeństwo dworców poprzez wprowadzenie opłaty dworcowej. Nowy system dofinansowania ma zapewnić wpływy rzędu 134 milionów złotych, które pochodzić będą z kieszeni podróżujących. Ceny biletów mogą wzrosnąć o 80 groszy.

Dworzec Warszawa Centralna / Fot. Wikimedia CommonsZgodnie z przewidywaniami Ministerstwa Infrastruktury opłata dworcowa ma obowiązywać od 2012 r., jeśli wcześniej zaakceptują ją posłowie. Płaciliby ją przewoźnicy, których na polskim rynku nie brakuje. Korzystają oni z jednej infrastruktury, a według nowego pomysłu uiszczane przez nich należności byłyby naliczane na podstawie długości składu (np. najdłuższe pociągi płaciłyby podwójnie) i klasy dworca.

Podobne praktyki stosuje się w Niemczech, skąd pomysł dodatkowego dofinansowania został zaczerpnięty. Według wyliczeń ekspertów koszty przewozu jednego pasażera miałyby wzrosnąć od 10 do 80 gr. PKP przekonuje, że przewoźnicy nie muszą podnosić cen pasażerom. W rzeczywistości wydaje się to mało prawdopodobne, że wezmą te odpłatności na siebie, skoro np. wojewódzkie Przewozy Regionalne już w pierwszym półroczu zanotowały ponad 100 milionów start.

Wygląda więc na to, że za lepszy standard korzystania z polskich kolei zapłacą sami podróżujący, na co już niektórzy reagują z oburzeniem. -Opłata byłaby dobrym pomysłem, gdyby dworce byłyby już wyremontowane. Proponuję PKP, żeby najpierw to zrobiła, a potem chciała pieniądze. Znów wyjdzie, że będziemy płacić, a nikt nie będzie wiedzieć za co -pisze na forum ~ubunutu-one. Podobnego zdania jest Adrian Furgalski, dyrektor w Zespole Doradców Gospodarczych TOR. -Niech PKP najpierw coś w końcu zmodernizuje, a pasażerowie przekonają się, że warto jej dać środki na inwestycje. Wielu internautów przyrównuje opisywaną opłatę dworcową do tzw "peronówek" czyli biletów istniejących w PRL, uprawniających do wejścia właściciela na peron.

Polska spółka planuje ruszyć z akcją informacyjną, która ma przekonać podróżujących do tego projektu. Jednocześnie zapewnia, że otrzymywane pieniądze będą znaczone i przeznaczone wyłącznie na miejsca wspólnego użytkowania, czyli halę dworcową, łazienki, podziemne przejścia czy ruchome schody.
W całej sytuacji głos muszą zabrać również posłowie, którzy mogą obawiać się nakładać dodatkowe opłaty na pasażerów przed wyborami samorządowymi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.