Facebook Google+ Twitter

PKP. Dodatkowe pociągi na Wszystkich Świętych i świąteczny weekend

Każdego roku na Wszystkich Świętych, wielu Polaków podróżuje po kraju na groby swoich bliskich. Z tej okazji kolej uruchamia dodatkowe pociągi i zwiększa składy szczególnie na wrażliwych trasach. Tak ma być i w tym roku. Pogoda też dopisze.

Cmentarz Główny w Przemyślu, 27 bm. Zaledwie kilka dni pozostało do Dnia Wszystkich Świętych. Na nekropoliach trwa porządkowanie grobów. / Fot. PAP/Darek DelmanowiczJak co roku, podczas tradycyjnych Wszystkich Świętych, polska kolej zapowiada uruchomienie dodatkowych pociągów, wydłużenie składów i oddelegowanie większej liczby pracowników do informowania na dworcach, w ramach przygotowań do wzmożonego ruchu podróżnych, w zbliżające się święta i świąteczny weekend.

"Spodziewamy się większego ruchu na kolei w świąteczny długi weekend" – przyznaje przedstawiciel największego polskiego kolejowego przewoźnika pasażerskiego, Przewozów Regionalnych. Wyjaśnia, że w tym okresie będzie częściej kursować 20 pociągów typu InterRegio i RegioEkspres – czytamy w serwisie http://spoleczenstwo.newsweek.pl/kolej-uruchamia-dodatkowe-pociagi-na-wszystkich-swietych,97703,1,1.html.

Tak więc częściej będą kursować pociągi, m.in. z Warszawy do Poznania i dalej do Szczecina, do Lublina, do Białegostoku oraz z Wrocławia do Kielc, Katowic i Bielska-Białej, a także z Krakowa do Łodzi. Ponadto kolejarze będą dostawiać dodatkowe wagony, aby w pociągach było więcej miejsc siedzących. Także częściej niż zwykle będą kursować najpopularniejsze pociągi regionalne.

Według rzeczniczki PKP Intercity, od piątku 26 października do niedzieli 4 listopada, na dworcach w całym kraju, podróżnym będzie udzielać informacji 113 specjalnie przeszkolonych osób. Na 17 największych dworcach krajowych, ma być wzmocniona informacja, a na 10 z nich będą pracować dodatkowe stanowiska. Informatorzy kolejowi wskażą pasażerom odpowiednie pociągi w rozkładzie jazdy, poinformują o powstałych ewentualnych opóźnieniach pociągów, wskażą peron, z którego odjeżdża pociąg, jak też będą udzielać instrukcji, w jaki sposób korzystać z biletomatów na dworcach.

Podobnie jak Przewozy Regionalne, również Spółka PKP Intercity planuje uruchomić dodatkowe pociągi na Wszystkich Świętych i świąteczny weekend. Jak informuje rzeczniczka PKP Intercity, w dniach 31 października i 1 listopada - skład kolejowy Express InterCity (EIC) Bolesław Prus pojedzie na trasie Warszawa – Szczecin – Warszawa, a w nocy z 31 października na 1 listopada oraz z 1 listopada na 2 listopada wyruszy na trasę skład kategorii Twoje Linie Kolejowe (TLK) Wojażer pojedzie dodatkowo na trasie Kraków Płaszów – Gdynia Główna – Kraków Płaszów.

Ponadto Spółka PKP Intercity planowo wzmocni również składy kilkudziesięciu pociągów. W tym celu przygotowuje na największych stacjach rezerwowe wagony. Dodatkowo pasażerowie PKP Intercity będą też mogli sprawdzić na stronie internetowej przewoźnika PKP Intercity, ile miejsc w danym pociągu będzie zajętych a ile wolnych.

Zdaniem meteorologów, zapowiadany wcześniej śnieg na Wszystkich Świętych, raczej nie będzie padał, a ten z pierwszego ataku jesiennej zimy, stopnieje. Od czwartku, 1 listopada 2012 roku, będzie wyraźnie cieplej niż w ostatnich dniach października.

Według portalu http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/111666,zima-nam-odpusci-czy-dluzej-potrzyma – w środę (31.10) nigdzie nie będzie padać, pojawią się przejaśnienia i rozpogodzenia, ale będzie mglisto. Na termometrach temperatura o wartościach dodatnich od 3-4 stopni na wschodzie i do 6-8 stopni na zachodzie.

Prognozy zapowiadane na 1 listopada poprawią nasze humory, co powinno nas najbardziej ucieszyć. W całym kraju tego dnia ma być sucho i z przejaśnieniami. Ale, niestety nie ma dobrych wieści dla kierowców; na przeważającym obszarze – zdaniem znawców nieba - będą się utrzymywać gęste mgły, które być może około południa ustąpią, a jeśli nie - to słońca nie ujrzymy. Będzie za to ciepło - termometry wskażą od 4-6 stopni na wschodzie do nawet 7-10 stopni na zachodzie.

Piątek (2.11) przywita nas bez porannych przymrozków, ale z opadami deszczu, najpierw na zachodzie, potem na wschodzie, z temperaturą zbliżoną do czwartku. Weekend zaś (3 i 4.11) zapowiada się piękny, bo powróci babie lato. W sobotę (3.11) nigdzie nie spadnie deszcz a temperatura sięgnie 7-10 stopni C. W niedzielę (4.11) na zachodzie będzie padać, ale nadal ma być 8-10 stopni. Na wschodzie bez opadów, słonecznie i 12 do 15 stopni ciepła. W weekend uprzywilejowani mają być mieszkańcy: Małopolski, Podkarpacia i Lubelszczyzny. Tam będzie najcieplej i najsłoneczniej.

Stanisław Cybruch

Zarejestruj się i napisz artykuł Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

KOLEJARZE !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakże niesamowita jest ta nasz KOLEJ !!! Oferuje dodatkowe pociągi dla ludzi, ot tak, bez prikazu premiera, sekretarza, czy prezydenta. Kolerze ZUCHY !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.