Facebook Google+ Twitter

PKP generuje wielomilionowe straty dla budżetu państwa

PKP generuje wielomilionowe straty dla budżetu - alarmuje NIK. Chodzi przede wszystkim o nieruchomości, a także działki należące do PKP, które przynoszą straty w budżecie właścicieli, a także państwa.

Chodzi głównie o niezagospodarowanych 40 tysięcy działek oraz 36 tysięcy budynków, które należą do PKP, ale są zbędne w punktu widzenia zarówno pasażerów jak i samych właścicieli. Według urzędników Najwyższej Izby Kontroli, kolej z wynajmu tych pomieszczeń mogłaby zyskać około 5 mld zł, które mogłyby zostać przeznaczone na oddłużenie spółki.

Jak czytamy w raporcie, spółka miała problem z komercyjnym zagospodarowaniem swojego majątku z powodu „nieuregulowanego stanu prawnego części kolejowych nieruchomości? W wielu przypadkach brak prawa do wieczystego użytkowania uniemożliwiał PKP SA skuteczne działania’’. Ponadto raport stwierdza, że w dniu przeprowadzenia kontroli przez NIK, Zarząd PKP nie miał zrobionej pełnej inwentaryzacji mienia, mimo, iż przez cztery lata funkcjonował specjalne do tego powołany zespół. Czego efektem było to, iż zarząd spółki nie był w stanie stwierdzić, jakie składniki mienia, można było przeznaczyć na cele komercyjne.

Pracownicy NIK-u stwierdzili w raporcie, że w spółce mogły występować czynniki korupcjogenne. Tutaj kontrola wykazała korzystanie z kolejowych nieruchomości bez umów oraz nieskuteczność ściągania czynszów od najemców. Były i takie przypadki, gdzie spółka zaniechiwała ściągania swoich najemców, za nieuregulowanie czynszu.

W raporcie znajdziemy również informację, że pomimo iż prawo dawało spółce możliwość ogłaszania przetargów na nieruchomości, które nie cieszyły się zbytnim zainteresowaniem, to z takiej możliwości skorzystano jedynie w 150 przypadkach na 1151 postępowań przetargowych, zorganizowanych w badanym okresie.

Źródło:
nik.gov.plDo Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.