Facebook Google+ Twitter

PKP Intercity będzie ciąć połączenia

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-29 08:24

Niewykluczone, że PKP skrócą i zlikwidują kolejne nierentowne połączenia - przestrzega dyrektor zespołu doradców gospodarczych TOR Adrian Furgalski. Od 1 września w PKP Intercity dojdzie do optymalizacji połączeń, czyli skrócenia oraz zlikwidowania niektórych relacji. Wszystko za sprawą zmian, które zmuszają spółkę PKP do przestawienia się na działalność według rynkowych reguł.


Zdaniem eksperta do spraw transportu kolejowego, spółka może likwidować i skracać kolejne połączenia. Jak przekonuje, mści się błędnie przeprowadzona reforma z ubiegłego roku, kiedy do spółki komercyjnej PKP Intercity włączono deficytowe połączenia kolejowe. W opinii Adriana Furgalskiego, jeżeli spółka Intercity chce w przyszłym roku wejść na giełdę, musi wyznaczać trasy kolejowe w oparciu o wynik finansowy.

Adrian Furgalski przekonuje, że PKP mogą znaleźć rozwiązania, na które nie będą narzekać pasażerowie pociągów. Zdaniem dyrektora doradców gospodarczych TOR, wyjściem z tej sytuacji mogłoby być ogłaszanie przetargów na połączenia regionalne oraz zwiększanie konkurencyjności na tym rynku.

Według PKP Intercity, zawieszenia i skrócenia relacji pociągów spowodowane są dostosowaniem sieci połączeń do funduszy otrzymywanych z budżetu państwa. Według PKP Intercity, spółka nie może sobie pozwolić na finansowanie deficytowych połączeń z własnej kieszeni, tym bardziej, że przygotowuje się do wejścia w przyszłym roku na Giełdę Papierów Wartościowych.

Oprócz skrócenia relacji, od 1 września znikną także niektóre połączenia pociągów, między innymi tanich linii kolejowych z Warszawy do Gliwic, czy pospiesznego z Lublina do Wrocławia. PKP informuje, że największe zmiany dotyczą segmentu przewozów międzywojewódzkich, gdzie kursują pociągi pospieszne.

Spółka PKP Intercity odpowiada za pociągi ekspresowe, pospieszne, Tanie Linie Kolejowe oraz Intercity.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.