Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16197 miejsce

PKP Intercity ujawniło nowy rozkład jazdy

Pociągi w Alpy, nad Balaton i do Bułgarii - to nie jedyne nowości szykowane w nowym rozkładzie.

 / Fot. Jan WojtyńskiJakie więc zmiany szykuje dla mieszkańców stolicy PKP Intercity? Po pierwsze widać już efekty zapowiadanego remanentu w kategoriach pociągów: krajowe "pośpiechy" staną się Tanimi Liniami Kolejowymi" i stracą swoje dotychczasowe nazwy - tak więc od 13 grudnia nie pojedziemy do Torunia "Kopernikiem", do Wrocławia "Karkonoszami" czy "Łodzianinem" do Łodzi. Druga zmiana to kategoria "Express IC" wprowadzona w miejsce części ekspresów i InterCity.

Na trasach krajowych szykuje się sporo przetasowań. Zacząć trzeba od likwidacji - w zimowe ferie nie dojedziemy już do Kudowy Zdroju i Zagórza, jak zapewnia przewoźnik, "ze względu na małe zainteresowanie". W zamian znowu pojawią się nocne wagony bezpośrednie do Wisły. Dodatkowo w sezonie na tej trasie PKP Intercity zaproponuje nam nocny pociąg Białystok-Bielsko Biała. Nic nie zapowiada natomiast powrotu pociągów do Zamościa i Bełżca. Wygląda więc na to, że na przyszłoroczne wakacje amatorzy Roztocza będą musieli poszukać alternatywnego środka transportu.

Jedyną nową trasą na którą wyjadą pociągi spółki IC jest linia Rzeszów-Kolbuszowa-Stalowa Wola, którą pojedzie tylko jeden pociąg, wyjeżdżający z Warszawy Centralnej o 15.15. Zmiany będą także w pociągach nocnych jadących nad morze - dotychczasowy pociąg "Ustronie" z Krakowa do Kołobrzegu pojedzie przez Kutno i Bydgoszcz. W wakacje dojedziemy nim do Helu i Ustki. Co ciekawe, pociąg ten będzie zajeżdżał na wszystkie warszawskie dworce - z Gdańskim włącznie. Z kolei wakacyjny pociąg pospieszny "Bory Tucholskie" z Lublina do Kołobrzegu w nadchodzącym sezonie pojedzie przez Piłę, rzeczone Bory omijając szerokim łukiem.

Na Mazurach tradycyjnie już zapowiada się słaba oferta - jedyną nowością będzie pociąg TLK o egzotycznej trasie Katowice-Warszawa-Białystok-Olsztyn-Gdynia. Plusem tego rozwiązanie jest bezpośredni dojazd z Warszawy (odjazd 9:05) do Ełku i Giżycka (przyjazd do Giżycka 14:46), szczególnie jeśli mamy zamiar podróżować z rowerem. Za to zapomnieć możemy o podróży pociągiem do Mikołajek - w tym sezonie nie dojedzie tam żaden pociąg.

Niewielkie zmiany czekają nas w pociągach międzynarodowych. Zniknie, po zaledwie rocznej obecności, nocny pociąg "Moniuszko" z Warszawy do Berlina. Z kolei EuroCity Polonia nie zakończy biegu w Wiedniu, lecz pojedzie aż do austriacko-włoskiej granicy w Villach. Spółka zapowiada na tej trasie pulę atrakcyjnych biletów za 39 euro. Z kolei w wakacje warszawiacy będą mogli się wybrać nowym pociągiem "Varsovia" z Warszawy Wschodniej do nadbalatońskiego kurortu Keszthely. Pociąg ten dodatkowo będzie prowadził wagony sypialne do Warny i Burgas.

Pełny projekt rozkładu można obejrzeć na www.intercity.pl Wyszukiwarka połączeń (rozkład nie jest jeszcze w wersji ostatecznej) dostępny jest tutaj.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Panie Tomaszu, powołując się na Bańkę, założył Pan, że sama tego wcześniej nie sprawdziłam? Cóż, rozumiem, że na kobiecą intuicję Pan się raczej nie zdaje, więc może na kompetencje i rzetelność? Uważam, jak uważam, i napisałam zresztą, że pierwszą z form można by uznać, ale poprawniejsza byłaby proponowana przeze mnie wersja. Oczywiście nikt się z tym liczyć nie musi. Pozdrawiam. :]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie, okazuje się, że profesor sam sobie przeczy i to w tym samym serwisie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cóż, jak widać każdy ma swego profesora: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=390

Komentarz został ukrytyrozwiń

Joanna ma rację, co prof. Bańko potwierdza tutaj: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=5956

Komentarz został ukrytyrozwiń

Innego zdania jest prof. dr hab. Mirosław Bańko, zalecając "nie" z przymiotnikami pisać łącznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Pociągi w Alpy, nad Balaton i do Bułgarii - to niejedyne nowości szykowane w nowym rozkładzie" - ja wiem, że na upartego to przejdzie, ale poprawniej byłoby "to nie jedyne".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.