Facebook Google+ Twitter

PKP: Związki chcą darmowych biletów lub rekompensaty. Grożą strajkiem

W tym roku, podobnie jak w poprzednim może nas czekać wielki bałagan na kolei w okresie przedświątecznym. Związki zawodowe przymierzają się do zbiorowego protestu.

 / Fot. Krzysztof Sawicki wikipedysta:Ksawicki/CC 3.0W przyszłym miesiącu szykuje się horror kolejowy w Polsce. Na 17 grudnia związki zawodowe w spółkach PKP i Przewozów Regionalnych przygotowują masowy protest przeciwko odebraniu zniżek na przejazdy emerytowanym pracownikom. Jeżeli do tej pory nie porozumieją się z administracją - może dojść do paraliżu na polskich drogach kolejowych i dworcach. Przywódcy trzech central związkowych: NSZZ "Solidarność", Federacji i Konfederacji związków kolejowych skierowali w tej sprawie wspólny list otwarty do premiera Donalda Tuska.

Od blisko tygodnia trwa referendum w sprawie świadczeń na przejazdy w spółkach, poza Przewozami Regionalnymi. Powinno się ono zakończyć 10 grudnia. W tym czasie kolejarze wypowiedzą się, czy są za przywróceniem zniżek kolejowych dla emerytów lub wypłacaniem rekompensaty 720 zł brutto miesięcznie dla każdego pracownika, w przypadku utraty zniżek i czy są gotowi – w razie potrzeby do akcji protestacyjnej - czytamy w serwisie kurierkolejowy.eu.

W wyniku wprowadzonych niedawno zmian w rozporządzeniu kolejowym, emeryci ze wszystkich spółek, oprócz Przewozów Regionalnych będą musieli od 1 stycznia 2013 r. płacić kolejom 180 złotych rocznie, jeżeli zechcą korzystać z możliwości kupowania biletów za przejazdy z 80-procentową zniżką. Natomiast emeryci z Przewozów Regionalnych tracą wszystkie dotychczasowe zniżki. Bo spółki Regio "nie stać nawet na taki bonus", dlatego jej kolejarze emerytowani będą musieli kupować sobie bilety w normalnych cenach, jak wszyscy inni pasażerowie podaje serwis RMF24.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Nie tylko takie istnieją albo istniały. Jeszcze niedawno pracownicy kolei (i to nie jacyś maszyniści czy konduktorzy, ale zwykłe panie w biurze też) mieli możliwość przejechania całej Polski za parę złotych oraz wykupienia mieszkań przydziałowych za zupełne grosze. Np 8000 złotych za 36 m kwadratowych... (Za całość, nie za metr!).

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jeszcze istnieją te postpeerelowskie przywileje ? Deputaty , sorty mundurowe , darmowe przejazdy to ja za to płacę i podatnicy nieuprzywilejowani .
Nie ma to jak karać Bogu ducha winnych pasażerów - w okresie przedświątecznym . To zwykły szantaż.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Heh a jak ktoś pracuje w skarbówce to nie płaci podatków?... A jak jest celnikiem to nie płaci cła..? w głowach im się przewraca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.