Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16189 miejsce

PKS - Państwowa Katorga Samochodowa

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-08-11 14:37

Od ponad czterech lat studiuję zaocznie w jednej z wrocławskich uczelni. Trasę Bełchatów - Wrocław - Bełchatów pokonałem już setki razy. Podróż w obie strony to około 400 kilometrów, czyli 8 godzin jazdy autobusem.

Tak długą trasę pasażerowie powinni przejechać w komfortowych warunkach, zwłaszcza, że podroż do tanich nie należy.

Układ siedzeń / Fot. Tymoteusz AdamusiakAutosan H9-21 / Fot. Wikipedia.orgCzwartego sierpnia, krotko przed planowym odjazdem autobusu, zjawiłem się na dworcu w Bełchatowie. Punktualnie na peron podjechał Mercedes-Benz O 303, który miał przynajmniej 15 lat. Na widok tego pojazdu odechciało mi się jechać. Dlaczego? Spójrzcie na zdjęcia i utrwalony na nich układ siedzeń.
Zamocowane są do podłoża na sztywnej, pospawanej kratownicy. Kąt między siedziskiem, a oparciem wynosi około 80 stopni, a odstęp między siedzeniami mniej więcej 40 cm. Gdy usiadłem na tym koszmarnym „krzesełku” moje kolana wbijały się w fotel z przodu. Dołóżmy jeszcze gigantyczne rozmiary okien, bez możliwości ich otwarcia lub przysłonięcia. Czułem się jak w napędzanej ropą szklarni z rozstawionymi wewnątrz taboretami. Niestety, przewoźnik wychodzi z założenia, że gdy autobus już jedzie, to może pokonać każda trasę, a pasażerowie jakoś wysiedzą, bo jakie mają inne wyjście? Najwyżej złożą skargę, która nic nie zmieni.

Układ siedzeń / Fot. Tymoteusz AdamusiakPKS Tomaszów Mazowiecki - Mercedes-Benz O 303 / Fot. Tymoteusz AdamusiakZ pewnością jechaliście już takimi zabytkami i przeżywaliście podobną gehennę. Podobneautobusy nie powinny wyjeżdżać w trasę dłuższą niż 50 kilometrów, gdyż ich miejsce to składnica złomu. Przed złomowaniem proponuję posadzić cały zarząd spółki na czele z panem Prezesem w takim autobusie i wysłać go na identyczną trasę. Niech zasmakują niepowtarzalnego komfortu jazdy, który nam serwują oraz skrzywionych kręgosłupów, zdrętwiałych kolan czy skurczów mięśni nóg.

Obawiam sie, ze ten krótki manifest nic nie zmieni, ale niech przewoźnicy wezmą pod uwagę, że pasażer też człowiek i zapewnią mu godziwe warunki podróży. Napisałem dwa maile z pytaniem do kierownictwa PKS w Tomaszowie Mazowieckim z pytaniem co sądzą o takich warunkach jazdy. Niestety, obydwa pozostały bez odpowiedzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 12.08.2007 07:45

Wszystko zależy od przewoźnika. Gdy jadę lub wracam PKS-em z Radomia lub Warszawy to praktycznie zawsze podjeżdża autobus gdzie te 4 godziny mijają szybko. Można normalnie usiąść, wyciągnąć nogi, a gdy za nami nie ma pasażera to i rozłożyć siedzenie. Może za 10 lat gdy wszystkie "trupy" padną będzie lepiej.
Ponadto teraz stosowany jest taki trik. Stary wysłużony autobus poddają generalnemu remontowi (buda, środek, silniki), dzięki czemu z zewnątrz i w środku wygląda prawie jak nówka. Tylko, co z tego jak najważniejsza rzecz jak fotel dla pasażera wygląda tak jak na zdjęciu...

PS. Coś mi jedno zdjęcie uciekło do góry, które powinno być na dole, przez co dziwnie wygląda cały tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że prócz maila powinieneś zadzwonić do PKS-u w Tomaszowie...

A co PKS-ów... Trasę Łódź-Wrocław-Łódź znam dobrze z autopsji... Najpierw obsługiwały ją autobusy PKS Sieradz i podroż była w miarę komfortowa... Teraz obsługuje ją wrocławski PKS Polbus i czasem przyjeżdżają autobusy Mercedes O405 (takie jeżdżą po łódzkich marketach)... Wyobrażacie sobie podróż taki autobusem 6 godzin? Ja nie, i współczuje tym, którzy na taki autobus trafią...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj prawda! w ubiegłym tygodniu jechałam z Gdańska do Kielc (10 dni wczesniej - odwrotnie) - autobus z siedzeniami blisko siebie, wyścielina twarda, postoje 5- 10 minut na papierosa, Jeden postój przy calonocnej stacji benzynowej, gdzie można skorzystać z toalety.
W autobusie toalety brak. Odchylenie oparcia przez pasażera przed nami zakleszcza nas w pozycji trudnej do wytrzymania.
12 godzin jazdy którą łatwiej znieść jezeli jedzie poł autobusu, ale przy wszystkich siedzeniach zapełnionych - gehenna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.