Facebook Google+ Twitter

PKW Afganistan: GROM uwolnił zakładnika

Afgańczyk przez kilka dni był przetrzymywany przez rebeliantów. Wyczerpanego zakładnika w ostatniej chwili uwolnili polscy komandosi. O zmierzchu bowiem Afgańczyk miał być stracony. Nie jest to pierwsza tego typu skuteczna operacja Polaków.

Jest to ciąg dalszy inicjatywy bojowej kontynuowanej w prowincji Ghazni, miejscu stacjonowania IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Tydzień temu dokonano brawurowego desantu w pobliżu wioski Sahib Khan w dystrykcie Andar. Dopiero teraz szczegóły operacji ujawnili wojskowi.

Komandosi z jednostki specjalnej GROM wraz z komandosami Afgańskich Sił Bezpieczeństwa w oparciu o pozyskane dane od polskiego Kontrwywiadu – zlokalizowali precyzyjne miejsce pobytu afgańskiego zakładnika. Przetrzymywany był na stacji pomp. O zmierzchu miał być rozstrzelany.

Szczegóły wyjawia dla W24 szef sekcji prasowo-informacyjnej PKW, mjr Szczepan Głuszczak:

- Komandosów w rejon operacji przetransportowały śmigłowce Mi-17 z Samodzielnej Grupy Powietrzno-Szturmowej – mówi. - Przez cały czas trwania operacji, działania komandosów ubezpieczały z powietrza śmigłowce szturmowe Mi-24.

Rebelianci byli całkowicie zaskoczeni. Wpadli natychmiast w ręce komandosów. Zakładnika uwolniono bez ani jednego wystrzału. Odwodnionego i wyczerpanego fizycznie przetransportowano go do polskiej bazy w Ghazni, w której udzielono mu pierwszej niezbędnej medycznej pomocy.

- Nie jest to pierwsza tego typu skuteczna operacja dokonana przez komandosów GROM-u – dodaje major i przypomina podobną z czerwca br.

Talibowie porwali wówczas przedstawiciela Ministerstwa Edukacji na dystrykt Andar, Taza Gula i przetrzymywali go w wiosce Yaqub. W tym przypadku porywacze zorientowali się o desancie, porzucając zakładnika zaczęli uciekać. Wpadli jednak w ręce Polaków.

W prowincji Ghazni nadal jest utrzymywana inicjatywa operacji wojskowych przez żołnierzy IX zmiany PKW.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

 ciko
  • ciko
  • 18.08.2011 18:54

Brawo grom tylko tak dalej . Zostancie 10 ciu gromowcow w warszawie i niech wyniuchaja w rzadzie paru bandytow.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nie rebelianci tylko zwyczajne bandziory. Kto inny przetrzymuje ludzi i ich zabija?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mamy sprawnych ,bardzo dobrze wyszkolonych żołnierzy sił specjalnych. Są nasza "wizytówką".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.