Facebook Google+ Twitter

PKW Afganistan: GROM uwolnił zakładnika

Afgańczyk przez kilka dni był przetrzymywany przez rebeliantów. Wyczerpanego zakładnika w ostatniej chwili uwolnili polscy komandosi. O zmierzchu bowiem Afgańczyk miał być stracony. Nie jest to pierwsza tego typu skuteczna operacja Polaków.

Jest to ciąg dalszy inicjatywy bojowej kontynuowanej w prowincji Ghazni, miejscu stacjonowania IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Tydzień temu dokonano brawurowego desantu w pobliżu wioski Sahib Khan w dystrykcie Andar. Dopiero teraz szczegóły operacji ujawnili wojskowi.

Komandosi z jednostki specjalnej GROM wraz z komandosami Afgańskich Sił Bezpieczeństwa w oparciu o pozyskane dane od polskiego Kontrwywiadu – zlokalizowali precyzyjne miejsce pobytu afgańskiego zakładnika. Przetrzymywany był na stacji pomp. O zmierzchu miał być rozstrzelany.

Szczegóły wyjawia dla W24 szef sekcji prasowo-informacyjnej PKW, mjr Szczepan Głuszczak:

- Komandosów w rejon operacji przetransportowały śmigłowce Mi-17 z Samodzielnej Grupy Powietrzno-Szturmowej – mówi. - Przez cały czas trwania operacji, działania komandosów ubezpieczały z powietrza śmigłowce szturmowe Mi-24.

Rebelianci byli całkowicie zaskoczeni. Wpadli natychmiast w ręce komandosów. Zakładnika uwolniono bez ani jednego wystrzału. Odwodnionego i wyczerpanego fizycznie przetransportowano go do polskiej bazy w Ghazni, w której udzielono mu pierwszej niezbędnej medycznej pomocy.

- Nie jest to pierwsza tego typu skuteczna operacja dokonana przez komandosów GROM-u – dodaje major i przypomina podobną z czerwca br.

Talibowie porwali wówczas przedstawiciela Ministerstwa Edukacji na dystrykt Andar, Taza Gula i przetrzymywali go w wiosce Yaqub. W tym przypadku porywacze zorientowali się o desancie, porzucając zakładnika zaczęli uciekać. Wpadli jednak w ręce Polaków.

W prowincji Ghazni nadal jest utrzymywana inicjatywa operacji wojskowych przez żołnierzy IX zmiany PKW.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

 ciko
  • ciko
  • 18.08.2011 18:54

Brawo grom tylko tak dalej . Zostancie 10 ciu gromowcow w warszawie i niech wyniuchaja w rzadzie paru bandytow.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nie rebelianci tylko zwyczajne bandziory. Kto inny przetrzymuje ludzi i ich zabija?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mamy sprawnych ,bardzo dobrze wyszkolonych żołnierzy sił specjalnych. Są nasza "wizytówką".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.