Facebook Google+ Twitter

PKW: Działania przypominające kampanię wyborczą naruszają prawo

"Podejmowanie przez podmioty, które zamierzają uczestniczyć w zbliżających się, lecz jeszcze niezarządzonych wyborach, takich działań, które noszą cechy kampanii wyborczej jest niezgodne z przepisami prawa wyborczego." - informuje w swoim stanowisku z 18 lipca Państwowa Komisja Wyborcza.

Sonda

Czy partie prowadzą rzeczywiście działalność informacyjną?

 / Fot. Kadr ze spotu PiSZdaniem PKW partie polityczne i przyszli kandydaci w wyborach, powinni powstrzymać się od działań mających znamiona kampanii wyborczej. Prawo do jej prowadzenia mają bowiem komitety wyborcze, które zgłosiły kandydatów. Te zaś mogą mogą powstać dopiero po ogłoszeniu wyborów.

Nowy spot PiS. Kaczyński otwiera szklane drzwi. Zobacz video


PKW zwraca uwagę na tzw. "kampanie informacyjne". Mogą one być prowadzone tylko wówczas, gdy są "wolne od elementów agitacji wyborczej". Według PKW działania podjęte przez partie przed zarządzeniem wyborów, promujące przy tym programy, idee lub osoby kojarzące się danym ugrupowaniem są odbierane, jako zachęta do głosowania na nie w najbliższych wyborach. Jest to zdaniem PKW rozpoczęcie kampanii przed ogłoszeniem daty wyborów. Tego typu działalność stanowi naruszenie ordynacji wyborczej.

Państwowa Komisja Wyborcza odniosła się tym samym do działań PiS i SLD. Partia Jarosława Kaczyńskiego przygotowała dwa spoty, w których nie pada, co prawda zachęta do głosowania, ale pojawia się hasło "Czas na odważne decyzje". Pojawiły się też billboardy z podpisem "Premier Jarosław Kaczyński". Z kolei SLD na swych billboardach zachęca do zapoznania się z programem partii. Działania "informacyjne" podjęli też politycy innych partii. Poseł Mirosław Koźlakiewicz z PO zachęca do odwiedzenia swojego biura w sprawach wymagających interpelacji poselskiej.

Spot wyborczy PiS skopiowany z amerykańskiej kampanii?


Tomasz Kalita z SLD i Adam Hofman z PiS podkreślają, że działania ich partii nie mają znamion agitacji wyborczej i mają charakter czysto informacyjny.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

elza
 • elza
 • 19.07.2011 21:43

Kampania informacyjna PiS = Powisi i Spadnie !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
jan z wielkopolski
 • jan z wielkopolski
 • 19.07.2011 21:35

tak brutalną kampanię wyborczą jaką w czasie zakazanym prowadzi PO
jest przez ogół obywateli nie do zaakceptowania.

słusznie postąpiła PKW, że to ujawniła i im zakazała

Komentarz został ukrytyrozwiń
pistolet startowy
 • pistolet startowy
 • 19.07.2011 21:33

No i ci kaczyści,?-falstarcik,tak wam się śpieszy do władzy?.rozejść się po zaściankach i wrócić na czas:)))

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
 • myNaród
 • 19.07.2011 21:26

sam widziałem porozlepiane plakaty 3,0m x 6,0m
na plakatach Józex Xiński najlepszy kandydat PO.
TO OCZYWISTE PRZESTĘPSTWO

listy nie zatwierdzone w PKW a te fujary z PO już wciskają kit

niech najpierw opublikują raport smoleński A NIE PORTRECIK Xińskiego, skoro nie wiadomo, czy zostanie zatwierdzony.
i tak jest w całej Polsce

Komentarz został ukrytyrozwiń
e
 • e
 • 19.07.2011 18:09

A niech prezes wisi na tych banerach , jak się ludziska napatrzą to do jesieni prezes im zbrzydnie .

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 19.07.2011 12:17

diabły z pisu wychodza ze skóry zeby sie reklamować ale to dobre tylko dla jego sfrustrowanej owczarni ostatnio wylękniona staniszkis próbowała mówić ze czarne to białe ale kto na taki lep jeszcze pójdzie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widzieliście takie pseudoinformacyjne plakaty? Przyślijcie zdjęcia. Warto dokumentować drwiny z prawa, które posłowie sami uchwalili.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze by było ny PKW zaktualizował i uzupełnił dane o zarejestrowanych w Polsce partiach oraz przekazał te informacje społeczeństwu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
bogumila hagemejer
 • bogumila hagemejer
 • 19.07.2011 09:07

PIS HULA ZE SPOTAMI PO CALYM KRAJU ,W RADIO I TELEWIZJI REKLAMUJAC PREMIERA KACZYNSKIEGO WE WSZYSTKICH ODSLONACH ,A W RADIOWEJ DWOJCE SLYSZE ,ZE PREMIER CHWALI ORLIKI I POSLANKA POMASKA SIEBIE .CO ZA BRAK OBIEKTYWIZMU! KACZOR OTWIERA Z TRUDEM DRZWI NA FOTOKOMORKE LEPSZEGO SWIATA I WSZYSCY PISOWCY DZIEKUJA JUZ TUSKOWI .ZA TO NIE BEDZIE KARY KOMITETU WYBORCZEGO? MY JUZ KACZOROWI DAWNO PODZIEKOWALISMY W WYBORACH .

Komentarz został ukrytyrozwiń
BM
 • BM
 • 19.07.2011 09:02

Jak to jest w tym naszym kraju przedstawiciele PKW mówią że to co aktualnie się dzije to jest łamanie prawa wyborczego no to jeżeli tak jest to ja się pytam gdzie są przedstawiciele ktorzy za takie łamanie prawa powinni wyciągać jakieś wniiski obojętnie jakiego ugrupowania to dotyczy,ale jak sie okazuje w Polsce tylko biedak który weżmie bułke w markecie to jest ścigany jak bandyta a politykom i spekulantom wszystko wolno oni stoją ponad prawem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.