Facebook Google+ Twitter

PKW usunęła tajemnice wojskowe ze swoich stron

Państwowa Komisja Wyborcza usunęła ze swoich stron internetowych informacje dotyczące liczby żołnierzy uprawnionych do głosowania w poszczególnych bazach na terenie Afganistanu. Powód: de facto były to jednocześnie informacje dotyczące liczby stacjonujących w tych bazach polskich żołnierzy.

Liczba uprawnionych do głosowania została, w każdej z baz wojskowych, zmieniona na "1" / Fot. Strona PKWPKW na swojej stronie internetowej publikuje szczegółowe wyniki wyborów (w tym liczbę uprawnionych do głosowania) w każdej obwodowej komisji wyborczej, także tych zlokalizowanych poza granicami kraju. Jednak w przypadku Afganistanu pojawił się problem.

Każda z polskich baz wojskowych na terenie Afganistanu w wyborach prezydenckich jest oddzielnym obwodem. PKW opublikowała na swoich stronach liczbę osób uprawnionych do głosowania w tych obwodach, ujawniając przy tym tajemnicę wojskową. Ponieważ osoby karane lub pozbawione prawa wyborczego nie mogą wyjeżdżać na misje wojskowe, liczba uprawnionych do głosowania pokrywa się z faktyczną liczbą żołnierzy stacjonujących w poszczególnych bazach.

Sprawę nagłośniły media. - Dla naszych przeciwników to bardzo cenna informacja. Dzięki niej wiadomo, jakimi siłami trzeba zaatakować bazę. Obserwując liczebność konwojów można też obliczyć jak wielu ludzi zostało w bazie. Takie dane nie mogą być publikowane - mówił "Polityce" major Piotr Jaszczuk z biura prasowego Dowództwa Operacyjnego WP.

Liczba uprawnionych do głosowania została, w każdej z baz wojskowych, zmieniona na "1" / Fot. Strona PKWPaństwowa Komisja Wyborcza wydała komunikat w którym poinformował, że opublikowała dane dotyczące liczby żołnierzy (uprawnionych do głosowania), gdyż ma taki obowiązek, bo dane te nie są objęte klauzurą poufności. Minister Klich apelował w mediach o zdrowy rozsądek oraz myślenie o bezpieczeństwie naszych żołnierzy.

Wrażliwe dane ostatecznie zniknęły ze stron PKW. W tej chwili możliwe jest poznanie tylko zbiorczych wyników wyborów w Afganistanie.

W wyborach prezydenckich 20 czerwca w Afganistanie komisje wyborcze były ulokowane w bazach w Bagram, Four Corners, Ghazni, Giro, Kabulu, Qarabaqh i Warrior.

Źródła:
http://www.polityka.pl/wybory/1506838,1,pkw-ujawnila-wojskowa-tajemnice.read
Polskie Radio

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.