Facebook Google+ Twitter

Płać podatek, a rząd ułatwi eksmisję niechcianego lokatora

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów skłoni wynajmujących do rejestrowania się w urzędzie skarbowym. Wabikiem stanie się możliwość usunięcia niepłacących lokatorów bez wyroku sądowego.

 / Fot. PAP/Leszek SzymańskiJeszcze w tym tygodniu do Sejmu trafi projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów. Rząd poprzez korzystne z punktu widzenia wynajmującego przepisy chce namówić właścicieli mieszkań do rejestracji i płacenia podatku od najmu.

Zmiany w przepisach obejmą wyłącznie najem okazjonalny. Nowelizacja ma wprowadzić do ustawy nowy rozdział dotyczący tej kwestii. Zawierający umowę lokator będzie musiał podpisać notarialne oświadczenie, iż dobrowolnie wyprowadzi się, jeśli warunki najmu zostaną przez niego złamane. Dodatkowo obowiązkowo będzie podawał adres innego lokalu, do którego zostanie wykwaterowany w przypadku eksmisji. Do umowy dołączone zostanie notarialne oświadczenie właściciela, w którym wynajmujący zgadza się, aby lokator u niego zamieszkał.

Dlaczego jest to istotna zmiana? Autorzy nowelizacji przyjmują, że łatwiej będzie skusić wynajmujących do płacenia podatku, jeśli uprości się proces usuwania niewygodnego lokatora. W świetle obecnych przepisów potrzebny jest wyrok eksmisyjny poprzedzony postępowaniem sądowym. Ponadto eksmitowany przeważnie uzyskuje prawo do lokalu socjalnego, który udostępnia gmina. Zanim to nastąpi lokator zajmuje dotychczasowy lokal.

Jeśli zmiana w przepisach wejdzie w życie, wynajmujący będzie musiał uzyskać jedynie klauzulę wykonalności od sądu, a komornik dokona wówczas przeniesienia najmującego do wskazanego w umowie mieszkania.

Wysokość podatku od najmu pozostaje bez zmian. Nadal będzie to 8,5 proc. przychodów od działalności. Zlikwidowany zostanie natomiast próg dochodów (od 4 tys. euro wzwyż), po którym podatek ten wynosi dotychczasowo 20 proc.

Zgodnie z propozycją rządu, zmiana w przepisach dotyczących podatku miałaby nastąpić dopiero 1 stycznia 2010 r. Natomiast główna część projektu zaraz po jego uchwaleniu.

Eksperci oceniają nowelizację jako dobrą. Jedynym widocznym mankamentem jest konieczność podawania w umowie drugiego adresu, którego wielu najmujących po prostu nie posiada. Może to znacznie ograniczyć ilość wynajmujących, którzy będą mogli skorzystać z tych ułatwień.

Źródło:
Rzeczpospolita

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Rząd zyskując zasilenie budżetu w postaci podatku od Wynajmującego - powinien zapewnić lokale zastępcze dla grup chronionych :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

klauzula wykonalnosci ... a co z okresem ochronnym? Kobiety w ciazy tez byly chronione w przypadku eksmisji .... czy nowelizacja zadziala tez w opisanych przypadkach?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.