Facebook Google+ Twitter

Płać w sklepie telefonem!

Z roku na rok rośnie liczba entuzjastów posługiwania się kartą płatniczą. Jej praktyczność wypiera tradycyjne formy płatności. A może plastikowa karta to jedynie pomost do czegoś doskonalszego w dziedzinie bankowości?

Strona www.mPay.pl / Fot. Zrzut ekranuPłacąc za towary czy usługi zazwyczaj mamy wybór – możemy zapłacić kartą lub gotówką. Entuzjaści opcji pierwszej podkreślają wygodę bezgotówkowych transakcji. Sceptycy wspominają przykłady oszustw związanych z elektroniczną kradzieżą pieniędzy. Nie da się ukryć, że jak wszystko, tak i karty płatnicze mają swoje dobre i złe strony. Pewne jest, że jeszcze przez wiele lat karta nie zepchnie całkowicie monet i banknotów. A może za kilka lat sama straci na popularności, na rzecz nowego środka płatniczego - telefonu komórkowego.

Do tej pory użytkownik komórki mógł dokonywać wybiórczych transakcji jedynie za pomocą tzw. smsów specjalnych lub połączenia przez wap z własnym kontem bankowym. Nowe sposoby płatności w swoich założeniach są szybsze, a wiek i typ komórki nie mają żadnego znaczenia. Możliwość płacenia telefonem jest dobrze znana w Japonii lub w niektórych państwach zachodniej Europy. Teraz przyszedł czas na Polskę.

Usługę na rynek wprowadza firma mPay z Warszawy. Płatność będzie polegała na wystukaniu w klawiaturze swojego telefonu odpowiedniego kodu sklepu i kwoty do zapłaty. Centrum autoryzacji sprawdzi zgodność danych firmy, po czym odeśle pełen opis transakcji do płacącego. Gdy klient po zweryfikowaniu zgodności płatności wbije kod PIN, mPay zablokuje środki w banku klienta na poczet rachunku, bank potwierdzi blokadę i w efekcie końcowym obie strony transakcji otrzymają potwierdzenie rozliczenia. Wszystko ma trwać kilkanaście sekund. Korzystanie z tej formy regulowania należności jest już możliwe w niektórych miejscach w Warszawie, takich jak sklepy, restauracje, hotele czy taksówki. Aby skorzystać z usług mPay musimy podpisać ze swoim bankiem odpowiednią umowę, tak jak w wypadku kart bankomatowych czy kredytowych. Jak zapowiada mPay liczba miejsc, gdzie do płacenia będzie można używać swoich telefonów będzie sukcesywnie rosła, zarówno w stolicy jak i w całej Polsce.

Można się spodziewać, że nowatorska usługa nie będzie należała do najtańszych i być może to główny powód dla którego karty płatnicze jeszcze przez dłuższy czas pozostaną w naszych portfelach. Oferta może jednak trafić do tych, którzy nie chcą mieć kart płatniczych a od wielu lat korzystają z komórki. Dużą grupą odbiorców może być też młodzież, której rodzice będą bardziej skłonni przelać określone środki na poczet transakcji przez telefon. Czas pokaże, w jakim stopniu Polacy przekonają się do tej innowacyjnej metody płatności bezgotówkowych.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

bardzo dobry pomysł, czesto robie zakupy i np. zabraknie mi gotówki ,a komórke mam zawsze przy sobie.Ciekawe czy np. bedzie mozna zastosowac tą forme płatności np. w sklepach Vobis .

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) - na szcescie nie przez komorke

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.