Facebook Google+ Twitter

Płaca minimalna w 2015 r. wyniesie 1731 złotych

W przyszłym roku najniższe wynagrodzenie w Polsce wzrośnie tylko o 50 złotych. Dla porównania: w 2014 r. podwyżka wyniosła 80 złotych.

 / Fot. Bartek Syta/PolskapresseRząd do 15 czerwca ma obowiązek przedstawić komisji trójstronnej propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w roku następnym, wraz z terminem zmiany jego wysokości, oraz dane makroekonomiczne z tym związane - podaje serwis interia.pl.

Przedstawiciele rządu podkreślają, że w 2015 r. wzrost PKB ma wynieść 3,8 proc., a inflancja 2,3 proc. Na podstawie tych wskaźników zostanie przygotowany budżet na przyszły rok.

Analizując te informacje, można stwierdzić, że wzrost płacy minimalnej w 2015 r. nie będzie zbyt wysoki - najniższe wynagrodzenie wzrośnie tylko o 50 złotych i w efekcie wyniesie 1731 złotych.

Według związkowców płaca minimalna powinna wynosić połowę przeciętnych zarobków. Dlatego centrale będą chciały wpłynąć na jej wysokość - będą negocjować z rządem i organizacjami pracodawców.

Komisja trójstronna musi uzgodnić wysokość najniższej płacy minimalnej do 15 lipca. Jeśli rząd, związki zawodowe i organizacje pracodawców nie wypracują wspólnego stanowiska, wówczas jednostronnie decyzję w tej sprawie podejmie rząd - ma na to czas do 15 września.

Jak zaznacza portal interia.pl, w Sejmie już od kilku lat leży obywatelski projekt nowelizacji ustawy, zgodnie z którym podwyższenie płacy minimalnej miałoby następować stopniowo do poziomu 50 proc. pracy przeciętnej. Wysokość podwyżek miałaby być ściśle związana z tempem wzrostu gospodarczego.

Odbyło się już nawet pierwsze czytanie projektu - 15 lutego 2012 r. Po skierowaniu go do komisji, projekt przepadł.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.