Facebook Google+ Twitter

Płace poszły w górę, ceny jeszcze bardziej

Od 1 stycznia wzrosła płaca minimalna, a od marca wzrosną świadczenia dla emerytów i rencistów. Niestety z nowym rokiem wzrosły rachunki za gaz, akcyza na wódkę oraz wyroby tytoniowe. Spodziewane są także podwyżki cen paliw.

Płaca minimalna brutto wzrosła o 80 złotych i od środy wynosi 1680 złotych. Osoby podejmujące pierwszą pracę mogą liczyć na 1344 zł brutto (w 2013 roku wynosiła 1280 brutto). 1 marca wzrosną natomiast świadczenia emerytów i rencistów. Przewidziano bowiem waloryzację o około 2,14 proc. Jest to minimalny poziom, jaki nakazują przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zanosi się więc, że podwyżka nie będzie znaczna. Świadczenia z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i najniższa renta rodzinna tzw. wypadkowa wzrośnie o kilkanaście złotych - z 997,38 zł do 1018,72 zł. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku np. z chorobą zawodową ma wzrosnąć o 16 złotych - 765,50 zł do 781,88 zł. O ponad 20 złotych wzrosną świadczenia przedemerytalne - 975,78 zł do 996,66 zł.

Liczne podwyżki

Od 1 stycznia o 1,5% zdrożał gaz. Osoby, które wykorzystują gaz do przygotowywania posiłków zapłacą średnio o 11 złotych więcej rocznie, do podgrzewania wody - o 45 złotych/rok, a o do ogrzewania mieszkań -120 złotych/rok. Lokalnie wzrosną czynsze, opłaty za wodę oraz podatki lokalne. Więcej zapłacimy także za psa: maksymalne opłaty za posiadanie pupila skoczą z 119,93 zł do 121,01 zł. Także opłaty klimatyczne się zmienią: w Zakopanem od nowego roku dobowa opłata wzrośnie prawie o 20 proc. (z 1,7 zł do 2 zł dziennie).

W górę idą także stawki ZUS dla przedsiębiorców. Od stycznia za składkę emerytalno-rentową oraz zdrowotną zapłacimy blisko 980 zł (972,80 zł w roku ubiegłym). O 2,70 zł wzrośnie opłata za abonament RTV za korzystanie z radia (od 1 stycznia 63,80 zł), a za korzystanie z radia i telewizora zapłacimy 208,45 zł (wcześniej 201,40 zł) za rok. Do 177 zł wzrośnie kara za używanie niezarejestrowanego radia, a w przypadku telewizora wyniesie aż 579 zł.

Niestety podwyżki odczujemy także przy zakupie żywności. Chleb, maka oraz mięso zdrożeje o 2-3%, litr mleka o 5%, a masło nawet o 7%.

Ceny wódki i papierosów w górę

1 stycznia wzrosła akcyza na wyroby spirytusowe i tytoniowe. O 15 procent skoczyła akcyza na alkohol. Resort finansów szacuje, że podwyżka w tej skali przełoży się na wzrost ceny alkoholu 40-procentowego o około 1,8 zł brutto za pół litra. Akcyza na wyroby tytoniowe wzrosła o 5%.

Wracają auta z kratką, pojawią się ograniczenia w zwrocie VAT za materiały budowlane

Od środy można odliczać podatek VAT za samochody firmowe oraz część kosztów paliwa. Obowiązuje to w samochodach o masie do 3,5 tony, które posiadają homologację ciężarową.

Zwrot podatku VAT za materiały budowlane przysługiwać będzie wyłącznie w związku z budową własnego, pierwszego domu.

Zmiana pojawia się także w korzystaniu z ulgi internetowej. Od nowego roku z takiej ulgi skorzystać będą mogły tylko osoby, które w latach 2005-2011 nie dokonały odliczeń z tego tytułu, bądź po raz pierwszy uwzględniły tę ulgę w rozliczeniu za 2012 rok.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Stanieje mąka a co za tym idzie jej przetwory, cukier również , stanieje też mięso .
Skąd Autor czerpał swoje wiadomości ?
Chyba z kapelusza ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Opłaty przesyłowe prądu nie wzrosną .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prąd potanieje, ale wzrosną opłaty przesyłowe - czyli dla nas bez zmian.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A prąd potanieje ? Czy tylko jest w tagach ? To bardzo ważne dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wyszukałem w internecie że od 01.01.2014 wzrosną zasiłki pielęgnacyjne o 50 zł. jest to niewielka kwota, ale lepsze to niż nic. Jest ciężko, chcąc żyć trzeba zrezygnować z leczenia i jedzenia ale będzie można sobie pozwolić na sznurek żeby...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.