Facebook Google+ Twitter

Płacimy za ustawę refundacyjną. Leki bez recepty coraz droższe

Gwałtownie rosną ceny leków sprzedawanych bez recepty. To efekt ustawy refundacyjnej, która wprowadziła sztywne ceny dla koncernów i niskie marże dla aptek i hurtowni. Straty chcą więc odbić na medykamentach, na zakup których nie trzeba recepty.

 / Fot. kadrip55/sxc.hu/Rynek leków sprzedawanych bez recepty, tzw. OTC, rośnie w Polsce bardzo szybko. W 2010 r. wydaliśmy na nie 7,5 mld zł, w ubiegłym roku aż 8 mld zł. Producenci i hurtownie zaczęły podwyższać ceny leków OTC już pod koniec 2011 r., wiedząc że na leki refundowane będą sztywne ceny i marże. Szczególnie szybko rosną ceny leków popularnych takich jak: flegamina, calcium, prostalong, vibovit, rutinoscorbin, panadol, niquitin, grypolek, naproxen, relamax czy ibufen.

Aleksandra Kuźniak, farmaceutka z Gdańska tłumaczy serwisowi gazetaprawna.pl, że obecne marże są bardzo niskie, np. na leku za 100 zł apteka zarabia 3,10 zł, a na tańszych specyfikach tylko kilkadziesiąt groszy. Wydłużył się też czas zwrotu refundacji przez NFZ. Ze względu na nowe procedury apteki kredytują NFZ nawet ponad miesiąc. Dlatego apteki próbują odrobić te straty na lekach sprzedawanych bez recepty.

Eksperci IMS Health potwierdzają wzrost cen i mówią, że będzie jeszcze drożej. Leki refundowane stanowią jedną trzecią obrotu wartościowego aptek. Ponieważ rentowność na nich znacznie spadła, straty będą musiały zniwelować, podnosząc ceny leków sprzedawanych bez recepty. Zapłaci oczywiście pacjent.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

E.Szychlinska
  • E.Szychlinska
  • 06.02.2012 16:06

Trzeba zrobić szeroką akcję p-w lekomanii. Nie ma w Europie drugiego kraju , którego obywatele na potęgę spożywają leki bez recepty . Szczególnie p-w bólowych - p-w grypowych .Aptekarze wykorzystują sytuację i podwyższają marże . To nie ma nic wspólnego z ustawą refundacyjną - te leki były zawsze w wolnej sprzedaży. To jest niesamowita kwota 7,5 miliarda za leki bez recepty ale jak ktoś chce ....to trudo !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.