Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32050 miejsce

Płacisz dużo za ogrzewanie, sprawdź zawory na grzejnikach

Od lat pomimo spartańskiej oszczędności, co roku otrzymywaliśmy ze spółdzielni rozliczenia indywidualne za ciepło (co) z niedopłatą. Tylko w ostatnich czterech sezonach na sumę 1535,98 zł.

Dzisiaj po wizycie spółdzielczego konserwatora okazało się, że była to wina jednego niesprawnego zaworu przy grzejniku, który ustawiony nawet na „0” grzał. Jak skomentował to konserwator (i tak się pani na tym nie zna): "środek zaworu, był bez nastawy".

Obliczyłam, że udział tego feralnego grzejnika (na ogółem cztery w mieszkaniu) w naszych opłatach za ciepło wyniósł 56,06 proc. Nawet przyjmując, że feralny grzejnik zużywałby tyle samo ciepła co podobny w mniejszym pokoju, to i tak nasza nadpłata w ciągu tych czterech sezonów wyniosłaby ok. 2900 zł.

Jednak czy jest jakaś szansa, by spółdzielnia zadośćuczyniła nam z powodu naszych strat, z powodu niesprawnego zaworu, który sama u nas zamontowała, dowiemy się już wkrótce. Chcę zachęcić wszystkich użytkowników spółdzielczych grzejników (w których ciepło jest mierzone jednostkami zużycia), do pilnego sprawdzenia sprawności zaworów na grzejnikach.

Wystarczy zamknąć zawór (ustawić na „0”) i sprawdzić po jakimś czasie czy grzejnik dalej grzeje. Jeżeli grzeje to znaczy, że zawór jest niesprawny i regulacja ilości ciepła jest niemożliwa, a więc oszczędność ciepła jest także niemożliwa. Należy wtedy natychmiast zgłosić sprawę do administracji i liczyć tak jak ja, że spółdzielnia wyrówna nam nasze straty.


Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Artykuł na czasie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaczyna się nowy sezon, sprawdź zawory na grzejnikach!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najlepiej sprawdza się sprawność zaworu ustawiając go na 0 i otwierając na chwilę okno. Powiew zimnego powietrza natychmiast go otwiera i grzejnik zaczyna grzać jak szalony. Dlatego należy uważać z wietrzeniem zimą. Ja przed otwarciem okna (10 " na całą szerokość) okrywam grzejnik i zawór pledem z polaru; zanim dostanie zimny impuls, pokój jest wywietrzony a zawór nie otwiera przepustu na full.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ważna sprawa, można się nieźle przejechać, w wysokie opłaty!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podzielniki są u nas kością niezgody. Nie możemy ich założyć, bo taka jest filozofia Zarządu SM"Gardno" w Nowogardzie. Wyregulować temperatury na bloku ogrzewanym jednym kotłem też nie można. Temperatura 24 czy 26 stopni C nikomu nie przeszkadza, a że trzeba więcej płacić za ogrzewanie to już inna bajka. Najgorzej dogadać się z sąsiadami. Wypuszczają ciepło oknami i wszystko gra :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy jestem, co na to spółdzielnia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.