Facebook Google+ Twitter

Plaga groźnych dla życia podróbek

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-09-01 10:26

Co 10. lek sprzedawany w Polsce może być podrabiany! - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia. Polskie grupy przestępcze znalazły nowe źródło dochodów - sprowadzanie fałszywych tabletek z Dalekiego Wschodu.

Co 10. lek sprzedawany w Polsce może być podrabiany! - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia. Dlatego medykamenty należy kypować tylko w aptekach, które gwarantują bezpieczeństwo. / Fot. Mateusz Wróblewski/POLSKAW pierwszym półroczu tego roku celnicy zarekwirowali 107 tys. opakowań leków, podczas gdy przez cały ubiegły rok tylko 1,3 tys. To prawie 170-krotny wzrost. - Można już mówić o prawdziwej pladze - przyznaje Witold Lisicki, rzecznik służby celnej.

Najczęściej sprowadzane są podrabiane leki na potencję oraz sterydy, a także antybiotyki, leki przeciwbólowe, hormonalne i środki na odchudzanie. Sprzedawane są przez internet, w sex shopach, siłowniach i na targowiskach. Identyczne pod względem wizualnym podróbki różnią od oryginałów składem chemicznym. Ich zażycie może mieć tragiczne skutki.

- Podrobione leki są realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia - ostrzega Paweł Sztwiertnia, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA. Związek od dawna zwracał uwagę, że ten problem narasta w krajach Europy Zachodniej i wkrótce może dotrzeć do Polski. Teraz dotarł.

- W ostatnich miesiącach otrzymujemy coraz więcej informacji o podróbkach leków. Dlatego zaczęliśmy intensywniej monitorować pod tym kątem internet, targowiska, siłownie i kluby - mówi Robert Horosz z biura prasowego Komendy Głównej Policji.

Jednak nieoficjalnie policjanci przyznają, że zjawisko stało się tak powszechne, iż nie są w stanie go kontrolować. To nie jest zresztą polska specyfika - fałszywe leki zalewają całą Europę, dostarczane przez zarejestrowane na Wschodzie firmy i ich przedstawicieli.

Eksperci ostrzegają, że każdy lek kupiony z niepewnego źródła może okazać się groźną fałszywką o tragicznych dla zdrowia konsekwencjach. Według badań ekspertów podróbki zawierają albo placebo, np. w postaci cukru lub gipsu, albo mają substancję aktywną taką jak prawdziwy lek, ale w dużo mniejszej ilości, albo ich skład jest zupełnie inny. Szczególnie te ostatnie są groźne. Mogą nawet zabić.

W ubiegłym roku bliska śmierci była 19-letnia dziewczyna z okolic Tarnowskich Gór. Brała wzmacniające organizm tabletki z chińskich ziół. Okazało się, że zawierały farbę antykorozyjną z ogromną ilością ołowiu.


Cały artykuł przeczytasz na stronach polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.