Facebook Google+ Twitter

Plakaty i pocztówki pomogą uratować zabytki Stoczni Gdańskiej

Zagłada historycznego dziedzictwa na terenach postoczniowych od dawna bulwersuje mieszkańców Gdańska. Znikają budynki, urządzenia, elementy infrastruktury. Niektóre stoczniowe pamiątki wciąż jednak są do uratowania, a pomóc w tym może każdy. Właśnie rusza akcja sprzedaży autorskich plakatów i pocztówek.

 / Fot. Michał Szlaga (aip)Wystarczy kupić autorski plakat lub kartę pocztową projektu artysty Michała Szlagi, który zaangażował się w akcję ratowania odzyskanych ze stoczni modeli statków.

Cały zysk ze sprzedaży zostanie przeznaczony na ich remont i rekonstrukcję. Docelowo obiekty mają trafić do otwartej niedawno Izby Pamięci Stoczni Gdańskiej, która się mieści w słynnej Sali BHP.

- Historyczne modele statków zostały odzyskane w bardzo złym stanie - przyznaje Mateusz Smolana, administrator Sali BHP, współinicjator idei przywrócenia świetności dawnej Izby Pamięci. - Przywrócenie im oryginalnego wyglądu to bardzo żmudna praca grupy modelarzy. Docelowo na ekspozycję w Sali BHP składać się będzie około 40 modeli statków, urządzeń okrętowych i makiet. Nasze działania zmierzają do uratowania przed dalszą degradacją i zniszczeniem obiektów magazynowanych w latach 1996-2015. Chcemy scalić kolekcję i przeprowadzić rekonstrukcję już odzyskanych eksponatów.

Michał Szlaga zaprojektował osiem wzorów pocztówek (każda po 500 egzemplarzy) oraz trzy plakaty (każdy po 300 egzemplarzy). Unikatowe projekty nawiązują tematyką do stoczni. - Planujemy wprowadzić jeszcze kolejne fotografie w formacie 15x21 cm i być może plakaty - tłumaczy Michał Szlaga. - Czuję, że pierwszy raz ludzie mogą się wykazać i w bardzo prosty sposób pomóc w ratowaniu stoczniowego dziedzictwa.

To bardzo dobre działanie, piękna kolekcja modeli i piękna kolekcja udostępnionych fotografii. Sala BHP staje się miejscem, do którego warto zabrać dzieci na spacer, warto wspierać rekonstruktorów, bo swoim pomysłem na reaktywację Izby Pamięci Stoczni Gdańskiej robią niesamowicie dobrą robotę dla lokalnego społeczeństwa.

Marek Adamkowicz (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.