Facebook Google+ Twitter

Plama na zdjęciu planety karłowatej Ceres zaintrygowała naukowców. To miejsce odbija więcej światła słonecznego

Sonda Świt dostarczyła kilkanaście dni temu zdjęcia planety karłowatej Ceres, a dziś naukowcy głowią się nad pochodzeniem białej plamy, która widoczna jest na fotografii obiektu.

 / Fot. NASASonda kosmiczna Dawn (Świt) dostarczyła 13 stycznia zdjęcia planety karłowatej Ceres zrobione z odległości 383 tys. kilometrów. Uwagę naukowców przykuł jasny punkt na powierzchni obiektu.

"Możemy potwierdzić, że na Ceres znajduje się coś, co odbija więcej światła słonecznego, ale z czym mamy do czynienia pozostaje tajemnicą" - powiedział serwisowi Space.com dyrektor misji sondy Świt, Marc Rayman.

Zdjęcia zrobione przez sondę Dawn dostarczają informacji o powierzchni planety karłowatej. Jasne i ciemne plamy wskazują m.in. na obecność kraterów. Fotografie zostaną wykorzystane również w naprowadzaniu sondy na orbitę Ceres. Ta operacja ma się zakończyć 6 marca.

Czytaj także: Asteroida minie Ziemię w odległości ponad miliona kilometrów. Naszej planecie nie zagraża niebezpieczeństwo


Sonda Dawn została wystrzelona 27 września 2007 r. Jej pierwszym celem była orbita planetoidy Westa. Został on osiągnięty w sierpniu 2011 r. We wrześniu 2012 r. obiekt opuścił orbitę planetoidy i skierował się w stronę Ceres. Ta planeta karłowata o średnicy 950 kilometrów znajduje się w pasie planetoid między Marsem i Jowiszem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Proponuję kliknąć w zdjęcie, nie powiększać i puścić wodzę fantazji.

Przy tej rozdzielczości można dostrzec np. wizerunek zarośniętego średniowiecznego woja z jakiegoś dzikiego plemienia lub "odpustowe" serduszko, w którym od lewej strony tkwi strzała wystrzelona z łuku...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.