Facebook Google+ Twitter

Plan antykryzysowy opiewa na 91 miliardów 300 milionów złotych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-30 17:42

Premier Donald Tusk powiedział, że głównym zadaniem "Planu stabilności i rozwoju" jest zapewnienie stabilności finansowej oraz utrzymanie tempa wzrostu gospodarczego w przyszłym roku. Przedstawiony przez szefa rządu plan antykryzysowy opiewa na 91 miliardów 300 milionów złotych.

Szef rządu poinformował, że konsekwencją planu będą projekty ustaw i rozporządzeń, a także zmiany w budżecie na przyszły rok. Zawartą w budżecie prognozę wzrostu PKB obniżono z 4.8 na 3.7 procent.

Premier podkreślił, że lata 2009 i 2010 będą najwazniejsze jeśli chodzi o zdolność stabilizowania sytuacji kryzysowej w Polsce i na świecie. Kluczowym założeniem planu jest podtrzymanie zaplanowanego deficytu budżetowego. Premier powiedział, że rząd zamierza przyspieszyć inwestycje współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, zasilić gospodarkę w przyszłym roku kredytami o wartości 20 miliardów złotych oraz rozważyć okresowe wprowadzenie gwarancji dla wszystkich banków.

Tusk podkreślił, że rząd chce wzmocnić także działania w zakresie rynku energetycznego, aby uchronić społeczeństwo przed niekontrolowanym wzrostem cen energii. Zapowiedział również utworzenie funduszu, z którego finansowanoby pomoc dla najuboższych, którzy mogą najbardziej ucierpieć z powodu kryzysu. Środki na ten fundusz będą pochodzić z niewielkiej podwyżki akcyzy na alkohol i importowane samochody.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.