Facebook Google+ Twitter

Plan obchodów 42. rocznicy Grudnia '70

W Gdyni i Szczecinie odbędą się dzisiaj obchody 42. rocznicy Grudnia '70. W Gdyni pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 oprócz złożenia kwiatów, wygłoszony zostanie apel poległych. W Szczecinie natomiast "Solidarność" zapowiedziała marsz.

W Gdyni obchody zaczną się przy Pomniku Ofiar Grudnia 1970 niedaleko stacji Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Stocznia. Po południu odbędzie się msza w kościele Najświętszego Serca Jezusa. Jej uczestnicy przejdą następnie pod Pomnik Ofiar Grudnia 1970 przed Urzędem Miasta, gdzie zostaną złożone kwiaty i odczytany apel poległych.

W Szczecinie, gdzie także obchodzona jest rocznica Grudnia '70, uroczystości rozpocznie sesja Rady Miasta, w czasie której zostaną wręczone okolicznościowe wyróżnienia, m.in. dla osób poszkodowanych i uczestników szczecińskich wydarzeń grudniowych oraz dla Stowarzyszenia "Grudzień 70 - Styczeń 71". W południe, przed bramą główną stoczni szczecińskiej zmówiona zostanie modlitwa Anioł Pański. Przed tablicą poległych zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Obchody rocznicy zakończą się wieczorną mszą świętą.

Ballada o Janku Wiśniewskim
17 grudnia w Gdyni doszło do krwawej masakry, gdy wojsko otworzyło ogień do robotników wysiadających z SKM, udających się do pracy w zablokowanej stoczni. Wśród zabitych był pracownik gdyńskiej stoczni, 18-letni Zbigniew Godlewski, o którym wiersz napisał Krzysztof Dowgiałło. Dzień ten określony został mianem "czarnego czwartku".

W grudniu 1970 r. podczas tłumionych przez wojsko i milicję protestów robotniczych, wynikających z podwyżek cen wprowadzonych przez władze PRL, według oficjalnych danych zginęły 44 osoby, a ponad tysiąc zostało rannych.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Podziały doprowadziły ,że pod tablicą pamiątkową przy Stoczni Szczecińskiej była garstka ludzi [ ok 200 ] z Solidarności . Zawłaszczyli wydarzenia roku 1970 i krzyczeli ,że władze niech się nie pokazują [ prezydenta miasta wówczas nie było na świecie ] bo będzie zadyma .
Przewodniczący " S" Szczecin , pan Jurek rządzi niepodzielnie z 15 lat . Związek zdominowany politycznie od czasów ministra Komołowskiego .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.