Facebook Google+ Twitter

Plan ratowania strefy euro coraz bliżej. Grecja nie zbankrutuje?

Z doniesień Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie wynika, że plan ratowania zagrożonej kryzysem finansowym strefy euro jest już bardzo bliski realizacji.

 / Fot. Eric Chan/CC BY-SA 2.0Plan w dużej mierze skupia się na zagrożonej bankructwem Grecji. Jeżeli inwestorzy wyrażą na to zgodę, to połowa państwowego długu tego kraju zostanie anulowana. W takim układzie, przedsiębiorcy nie otrzymają połowy zainwestowanych w tym kraju pieniędzy.

Drugi punkt planu opiera się na zwiększeniu i to aż czterokrotnie, zasobów Europejskiego Finansowego Funduszu Stabilizacyjnego. Docelowo będzie do jego dyspozycji kwota dwóch bilionów euro.

Fundusz Stabilizacyjny pełni funkcję swego rodzaju koła ratunkowego dla państw, które mają problemy finansowe. Jego możliwości w zakresie udzielania kredytów sięgają kwoty 440 mld euro. Warunkiem, jest konsultacja z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, w sprawie reform fiskalnych kraju, dla którego pieniądze są przeznaczane. W tym przypadku mówi się o Grecji.

Trzecia część planu ratunkowego opierać się ma na założeniu, że największe banki strefy euro, zasadniczo wzmocnią swoją pozycje na rynku. Chodzi tutaj o te banki, które mają obecnie niedobory gotówki.

Realizację planu naprawczego ocenia się jako trudną, ale możliwą do zrealizowania. W ostatecznym rozrachunku, ten sposób ratowania strefy euro ma się wszystkim opłacić. Plan ma zostać ukończony za pięć-sześć tygodni i po uzyskaniu pozytywnej oceny Międzynarodowego Funduszu Walutowego, zostanie wprowadzony w życie.

Źródło:
Bankier.pl

Inni polecają na Facebooku:
T-Mobile Ekstraklasa. Wisła Kraków - Ruch Chorzów 3:2
VII edycja Warszawskiego Festiwalu Gitarowego w listopadzie 2011 roku
Lotto. Szóstka nie padła. We wtorek rekordowa kumulacja 50 milionów
Śląsk: Bronisława Wątroby "Plebiscyt we Necie


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.