Facebook Google+ Twitter

Planck i Herschel wytropią tajemnice kosmosu

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-05-17 20:04
  • Creative Commons

Od kilku dni NASA informuje świat o misji promu Atlantis. Astronauci amerykańscy fetują wielki sukces. Wczoraj dokonano kolejnych napraw teleskopu “Hubble”, w tym wymiany kamery. Warto przypomnieć, że teleskop, widoczny nawet z Ziemi, od 18 lat przesyła do nas rewelacyjne zdjęcia przestrzeni kosmicznej. Ostatnie jego reparacje miały miejsce 7 lat tamu.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. NASATymczasem, w czwartek 14 maja ESA wystrzeliła z Centrum Kourou, we Francuskiej Gujanie, rakietę Ariane-5 (52 m wysokości) z dwoma satelitami teleskopami - sondami “Herschel” i “Planck”. Potężniejszy “Herschel” waży 3,4 tony, a jego zwierciadło jest większe od Hubble’a i ma 2,5 m średnicy. Naukowcy i astronomowie spodziewają się otrzymać sensacyjne informacje. Teleskopy zostały umieszczone w przestrzeni kosmicznej już czterdzieści minut po starcie, czyli w czwartek ok. godz.16, na wysokości 1150 i 1700 km nad Ziemią.

Europejska misja satelitarna jest najambitniejszą ze wszystkich dotychczasowych, jej zadaniem jest odkrycie dla nas najstarszych sekretów Uniwersum, najzimniejszych i pełnych zagadek.

Nazwy europejskich teleskopów są ściśle związane z zadaniami jakie mają wykonać w przestrzeni kosmicznej.

William Herschel muzyk, konstruktor i astronom, odkrył planetę Uran oraz w 1800 roku
promieniowanie podczerwone. Przepuścił światło słoneczne przez pryzmat, a poza spektrum czerwonym umieścił termometr, a ten wykazał wzrost temperatury. Herschel wywnioskował, że poza światłem widzialnym jest promieniowanie przesyłające energie, którym jest właśnie promieniowanie podczerwone.

„ Herschel” będzie służył do rejestrowania promieniowania podczerwonego w przestrzeni kosmicznej. Obiekty, które astronomowie chcą obserwować są tak zimne, że nie wysyłają światła w zakresie widzialnym, lecz tylko podczerwonym. Astronomowie spodziewają się informacji z „ciemnych i zimnych” obszarów wszechświata, których nie sposób obserwować z Ziemi, ponieważ promieniowanie podczerwone jest pochłaniane przez atmosferę.

Decydującym o powodzeniu całej misji będzie uruchomienie tzw. kryostatu tj. urządzenia do chłodzenia teleskopu (aż do 2 stopni powyżej absolutnego zera. Absolutne zero to minus 273,15 stopni Celsjusza). Przez miesiąc aparatura będzie sprawdzana i kalibrowana, a potem przekazana w ręce astronomów do właściwych obserwacji. Naukowcy spodziewają się całkiem nowych odkryć, być może korygujących naszą dotychczasową wiedzę o początkach Uniwersum.

„Planck” nazwany w uznaniu dla fizyka Maxa Plancka, laureta nagrody Nobla w1918 r. autora wielu prac z zakresu promieniowania termicznego. Teleskop ten ma służyć do obserwacji tzw. „echa po początku Wszechświata”, oraz do rejestrowania wahań temperatury. W tym celu jego detektory będą chłodzone przy użyciu Helium do 0,1 stopnia ponad absolutne zero.

Teleskopy będą pracowały na orbicie odległej od Ziemi o 1,5 mln km “Herschel” przez ok. 3,5 lat, a “Planck” 15 miesięcy (nie da się ich naprawiać jak Hubble). Dopiero za miesiąc będzie można ocenić powodzenie tego projektu, którego koszt wyniósł 1,8 mld Euro. Jak dotychczas, program zatrudnił ok. 2000 ludzi przez 10 lat.

Autor: Barbara Romer Kukulska
Pierwsza publikacja: http://www.do.org.pl/planck-i-herschel-wytropia-tajemnice-kosmosu/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Artykuł też opublikowały Wolne Media...
.wolnemedia.net/nauka/planck-i-herschel-wytropia-tajemnice-kosmo su/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tu nowości z NASA polecam http://www.nasa.gov/
chyba przestaną latać ludzie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.