Facebook Google+ Twitter

Planeta karłowata Ceres ma znacznie mniejszą gęstość niż Ziemia. Naukowcy "zajrzeli" do jej wnętrza

Jaką strukturę ma wnętrze planety karłowatej Ceres? Naukowcy dysponują tysiącami zdjęć obiektu, ale przede wszystkim pozyskują informacje analizując jego oddziaływania grawitacyjne i ruch.

 / Fot. NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDASonda Dawn przysłała na Ziemię dziesiątki tysięcy zdjęć planety karłowatej Ceres. Nie zawierają one jednak wskazówek dotyczących jej wnętrza. Jak podaje NASA naukowcy mają jednak inne dane, które pozwalają odpowiedzieć na pytanie o wewnętrzną strukturę tego ciała niebieskiego. Badacze przyglądają się grawitacji planety i rejestrują subtelne zmiany w jej ruchu.

Co wynika z pozyskanych informacji? Że Ceres ma prawdopodobnie niezbyt zwarte wnętrze. We wczesnej historii planety karłowatej woda i lekkie materiały oddzieliły się od skał. Ceres ma zróżnicowaną strukturę na różnych głębokościach. Jest ona znacznie rzadsza niż Ziemia, księżyc i Westa.

Jak mierzone jest pole grawitacyjne Ceres? Analizowane są sygnały radiowe odbierane przez sondę Dawn. Następnie przesyłane są na Ziemię.

Ceres znajduje się w stanie równowagi hydrostatycznej. Oznacza to, że siły grawitacji i ciśnienia równoważą się. Stąd bierze się jej kulisty kształt. To ważny czynnik, bo dzięki niemu obiekt został sklasyfikowany jako planeta karłowata.

Ceres została odkryta w 1801 r. przez Włocha, Giuseppe Piazziego. Początkowo została uznana za planetę, później za planetoidę, by ostatecznie zostać sklasyfikowana, jako planeta karłowata.

Ceres znajduje się w pasie planetoid między orbitami Marsa i Jowisza. Ma średnicę 950 kilometrów.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.