Facebook Google+ Twitter

Planeta pozasloneczna Alfa Centauri Bb nie istnieje? Astrofizycy źle zinterpretowali wyniki obserwacji

Cios dla miłośników planet pozasłonecznych. Odkryta w 2012 r. planeta Alfa Centauri Bb "zniknęła", a inaczej rzecz ujmując, prawdopodobnie nigdy nie istniała.

 / Fot. NASAAlfa Centauri Bb miała krążyć wokół najbliższej nam gwiazdy zaraz po Słońcu, znajdującej się "zaledwie" 4,3 lat świetlnych od Ziemi. Planeta miała mieć masę zbliżoną do naszego globu i krążyć po orbicie podobnej do Merkurego. Z najnowszych badań wynika niestety, że prawdopodobnie doszło do pomyłki i Alfa Centauri Bb nie istnieje.

W jaki sposób odkryto tę planetę? Obserwując przesunięcie widma linii spektralnych. Okazuje się jednak, że w przypadku obiektów tak małych jak Ziemia trudno odróżnić rzeczywisty sygnał od szumu tła. Zwłaszcza wtedy, gdy system gwiazdowy nie jest ciągle monitorowany. - podaje serwis sciencealert.com. Zespół kierowany przez Vinesha Rajpaula z Uniwersytetu w Oksfordzie pokazał, że zmiany widma wywołane przyciąganiem innych gwiazd lub procesami zachodzącymi na powierzchni gwiazdy mogą być fałszywie interpretowane jako obecność planety.

Xavier Dumusque, którego zespół ogłosił odkrycie planety Alfa Centauri Bb nazwał wyniki badań naukowców z Oksfordu "świetną robotą" i przyznał, że choć nie mamy 100-procentowej pewności, prawdopodobnie ta planeta nie istnieje.

Czytaj także: NASA pracuje nad kombinezonem dla astronautów, którzy polecą na Marsa. Zobacz zdjęcia prototypu


W tym wszystkim jest też dobra wiadomość. Jak przypomina Science Alert większość planet pozasłonecznych odkrył Kosmiczny Teleskop Keplera, który prowadził stałe obserwacje odkrytych obiektów dzięki czemu minimalizował ryzyko niewłaściwej interpretacji szumu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.