Facebook Google+ Twitter

Planete Doc Film Festival 2012. Nowa sekcja "Literatura i film"

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-03-19 14:41

9. Planete+ Doc Film Festival, jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie, odbędzie się 11-20 maja w warszawskich kinach Kinoteka, Luna i KINO. W tym roku pojawi się nowa sekcja "Literatura i film".

Także po raz pierwszy festiwal PLANETE+ DOC będzie miał równoległą odsłonę. W dniach 14-20 maja we Wrocławiu, w Dolnośląskim Centrum Filmowym (DCF), pokazanych zostanie ponad 40 filmów. Projekcjom będą towarzyszyć
m.in.: debaty, spotkania z twórcami i koncerty. Ponadto w ramach „weekendu z festiwalem PLANETE+ DOC” (11-13 maja) impreza odbędzie się także w kinach studyjnych w ponad 20 miastach w Polsce.

Jakie filmy zobaczymy na festiwalu?

"Sekretne życie Wisławy Szymborskiej"


Wisława Szymborska znana jest z awersji do wywiadów, z uporczywego unikania rozgłosu i izolowania osobistej sfery życia od publicznej. Słynie ze zdecydowanych deklaracji, że o poecie powinny świadczyć nie szczegóły biograficzne czy przekonania, ale przede wszystkim jego wiersze. Jednocześnie, szczególnie za sprawą otrzymania w 1996 roku Nagrody Nobla, Szymborska budzi na całym świecie ciekawość, a postać poetki otacza aura tajemniczości.

Holenderski film, pomimo oczywistego oporu materii, podejmuje trudne zadanie wszechstronnego sportretowania polskiej noblistki. Z jednej strony, dzięki mediacji bliskich poetce intelektualistów, ukazuje ją samą w codziennych relacjach z innymi ludźmi, w swobodnych rozmowach przy kieliszku koniaku, z nieodłącznym papierosem w dłoni. Z drugiej - przytacza opinie o Szymborskiej przypadkowych przechodniów spotykanych na ulicach Krakowa, obsługi pensjonatu w Zakopanem, do którego noblistka regularnie przyjeżdża, a także rozpoznawalnych ludzi kultury, takich jak: Ewa Lipska, Andrzej Wajda, Marta Wyka czy Kora. Jednak, co chyba najodważniejsze, reżyser filmu oddaje głos także samej poezji Szymborskiej, opatrując ją operatorsko wysmakowanymi ujęciami rodzinnego miasta poetki Krakowa.

(End and Beginning - Meeting Wislawa Szymborska)
Reżyseria /Directed by: John Albert Jansen
Zdjęcia/Cinematography by: Adri Schrover
Produkcja /Production: Oogland Filmproductions, VPRO
Holandia/The Netherlands
2011
55 min.

"Cierpliwość według Sebalda"


Pisarz W.G. (Winfried Georg) Sebald (1944-2001), choć kojarzony przede wszystkim z porzuconym rodzinnym krajem - Niemcami, przez większość życia
przebywał w Anglii, gdzie pracował jako akademicki wykładowca. Wszystkie swoje powieści
po niemiecku, ale na Wyspach Brytyjskich, wywierając silny wpływ na środowisko angielskich intelektualistów końca XX wieku. Jego śmierć w wypadku samochodowym, w okresie największych akademickich i literackich sukcesów, gdy dyskutowano nawet możliwość nagrodzenia go literacką Nagroda Nobla, przerwała karierę artystyczną jednego z największych współczesnych prozaików.

Odrzucając formułę prostej biografii, reżyser filmu próbuje zrekapitulować fenomen twórczości Sebalda, naświetlić jej najważniejsze literackie tropy oraz tajemnicę szczególnie silnej recepcji prozaika na całym świecie. Za przewodnik po wewnętrznym świecie Sebalda służy reżyserowi szczególnie bliska angielskim czytelnikom powieść „Pierścienie Saturna. Angielska pielgrzymka”. W autobiograficznej formie opisuje ona piesze wyprawy po wschodnim wybrzeżu Anglii narratora, snującego refleksje o mechanizmach historii i literaturze.

(Patience (After Sebald))
Reżyseria /Directed by: Grant Gee
Zdjêcia/Cinematography by: Grant Gee
Produkcja /Production: Illuminations Films
Wielka Brytania/Great Britain
2012
82 min

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.