Facebook Google+ Twitter

Planował stan wojenny i atak na NATO, stanął na czele Związku Żołnierzy Wojska Polskiego

Generał Franciszek Puchała został we wrześniu prezesem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Wojskowy był jednym z planistów stanu wojennego. Stanął na czele największej organizacji zrzeszających byłych żołnierzy.

 / Fot. By J. Żołnierkiewicz [Public domain], via Wikimedia Commons13 grudnia w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego minister Tomasz Siemoniak spotkał się z gen. Puchałą, by rozmawiać z nim o prawie dotyczącym kombatantów - informuje serwis RP.pl. Ironia losu polega na tym, że generał był jednym z planistów stanu wojennego. Puchała pracował nad planami operacyjnymi. Jak przypomina Romuald Szeremietiew, były wiceszef resortu obrony, w praktyce oznaczało to uderzenie w "Solidarność" i "aspiracje niepodległościowe narodu polskiego".

Generał Franciszek Puchała był bliskim współpracownikiem Wojciecha Jaruzelskiego. Jego kariera rozpoczęła się od służby w Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jednostce podlegającej bezpośrednio ministrowi bezpieczeństwa publicznego i wykorzystanej w zwalczaniu podziemia niepodległościowego oraz zaangażowanej w akcję "Wisła". Skończył studia w Moskwie, brał też udział w planowaniu ataku Układu Warszawskiego na państwa NATO. Puchała karierę zakończył w 2001 r., ale w latach 90. pełnił m.in. funkcję zastępcy szefa Sztabu Generalnego.

Związek Żołnierzy Wojska Polskiego zrzesza 15 tys. członków. to jedna z największych i najstarszych organizacji tego typu. Generał Puchała został prezesem we wrześniu. Jego poprzednikiem był gen. Andrzej Rębacz. Wybory szefa związku były tajne, a kandydatura miała przejść jednomyślnie - powiedział "Rzeczpospolitej" rzecznik organizacji, płk Miłosz Biały.

"Ta nominacja to kolejny dowód na to, jak powoli następuje proces zmian w armii, którą odziedziczyliśmy po 45 latach komunistycznej dyktatury" - powiedział prof. Antoni Dudek. Historyk dodał, że wybór go nie dziwi, bo oficerowie Wojska Polskiego przez 45 lat wybierani byli według klucza politycznego. Prof. Dudek zauważa jednak, że minister obrony powinien być czujniejszy w relacjach z generałem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wywiad znakomitej T. Torańskiej z Jaruzelskim (długi, ułatwiający zrozumieć podłoże jego osobowości, rządów i stanu wojennego):

http://newtimes.pl/teresa-toranska-wywiad-z-wojciechem-jaruzelskim/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.