Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16028 miejsce

Planowane postarzanie produktów - spisek Apple?

Ile razy słyszałeś, że sprzęt zepsuł się zaraz po utracie gwarancji? To celowe działanie producentów.

Planowane starzenie to nic innego jak projektowanie urządzenia w taki sposób by po upływie określonego czasu nie nadawały się do użytku. Towary te zwykle psują się zaraz po upływie gwarancji. Ten zabieg ma wymusić na konsumencie ponowne kupienie produktu i tym samym ponowny zarobek dla producenta.

http://www.brandsoftheworld.com/logo/apple-steve-jobs / Fot. Designer:Apple, Contributor:Jonathan MakPlanowane starzenie produktów zostało wprowadzone już w 1924 kiedy to przedsiębiorstwa Osram, Philips oraz General Electric rozpoczęły proces planowanego postarzania żarówek obniżając ich jakość tak by zdołały przepracować zaledwie 1000 godzin zamiast 2000. Największym rozgłosem "cieszy się" firma Apple która 21 lutego 2013 została pozwana przez Brazylijski Instytut Polityki i Prawnej Regulacji Oprogramowania o ten zabieg. / Fot. Kelsey DakeAutorka tekstów: Catherine Rampell w jednym ze swoich artykułów dla New York Times: "Cracking the Apple Trap" opisuje, że aktualizacje oprogramowania w urządzeniach firmy Apple często powodują wolniejsze działanie sprzętu wymuszając tym samym inwestycje w nowy sprzęt. Co ciekawe takie aktualizacje często pokrywają się z datami premier nowych urządzeń. Należy dodać również, że Apple korzysta z bardzo wielu patentów które uniemożliwiają samodzielną ingerencję w sprzęt. Od 2009r. w urządzeniach dostępnych na rynku montowane są specjalnie opatentowane śrubki które w znaczny sposób utrudniają nieoficjalnym serwisom dostęp do urządzeń. Oficjalny serwis firmy prowadzi natomiast naprawy urządzeń ale za odpowiednią kwotę. Tak odpowiednią, że często bardziej opłaca się kupić nową wersję sprzętu. Najczęściej uszkodzeniu ulega bateria która jest montowana wewnątrz urządzenia. Firma Apple oficjalnie nie komentuje zarzutów o planowane starzenie produktów.

Historii tego typu możemy usłyszeć setki. Ile razy komuś z rodziny zepsuła się pralka, telewizor, telefon tuż po gwarancji? Dlaczego nowoczesne laptopy po roku trzymają na baterii tylko kilka minut? Czemu utrudniany jest dostęp do urządzeń które są naszą własnością? Poniżej przedstawiam film dokumentalny "Planowane postarzanie produktów".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.