Facebook Google+ Twitter

Plany MON na nowy rok

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-01 06:50

Kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej ma cztery zasadnicze cele na nowy rok. Szef MON Bogdan Klich powiedział, że resort szykuje się przede wszystkim do zapoczątkowanej w 2009 roku profesjonalizacji armii.

Oznacza to, że w 2010 roku resort rozpocznie nabór do Narodowychh Sił Rezerwowych, wprowadzi nową politykę zakwaterowania dla żołnierzy zawodowych, rozpocznie 3-letni cykl szkoleniowy wojska i przeprowadzi reforme żywieniową w jednostkach.

2010 rok to dla kierownictwa MON także intensywna praca przy programach zbrojeniowych dla armii. Zgodnie z zapowiedziami z jesieni ubiegłego roku ministerstwo chce przeprowadzić modernizację wojska w ciągu kilku najbliższych lat.

Na ten cel przeznaczono w sumie 60 miliardów złotych - mówi minister Bogdan Klich.
"Ten tort został podzielony mniej więcej na symetryczne części i 30 miliardów złotych chcemy przeznaczyć na zakup nowej techniki wojskowej ułożonej w programy wieloletnie" - powiedział minister Klich.

Kierownictwo ministerstw przygotowuje się też do prywatyzacji 11 firm zbrojeniowych, które podlegają resortowi. Zgodnie z przeprowadzonymi w ubiegłym roku analizami wszystkie te firmy mają zostać zrestrukturyzowane.

"Każde z tych przedsiębiorstw pójdzie swoją dorgą" - powiedział szef MON. Albo będzie to pełna prywatyzacja, albo szukanie inwestora kapitałowego, albo - jak tłumaczy minister Klich - droga mieszana.

MON wchodzi w nowy rok w lepszej sytuacji finansowej niż rok temu. W ubiegłym roku po wielu negocjacjach z resortem finansów odblokowano ponad 200 milionów złotych. Minister obrony dostał też zapewnienie, że w nowym roku będzie miał w budżecie o blisko 900 milionów złotych więcej.
Resort obrony ma jeden z największych budżetów. W ostatnich latach dysponował około 24 miliardami. Po cięciach całego budżetu w 2009 roku kwota ta zmniejszyła się o prawie 2 miliardy. Do tego doszły zobowiązania MON z poprzednich lat, co dało w sumie ponad 5 miliardów złotch mniej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.