Facebook Google+ Twitter

Plany rządu wobec przedsiębiorców. Kasy fiskalne od września

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-08-30 09:20

Już od września handlujący, nawet ci na bazarach, będą musieli mieć kasy fiskalne. Od przyszłego roku zlikwidowany zostanie ryczałt, a od 2008 r. karta podatkowa. Tak rząd chce walczyć z szarą strefą.

Dwa dni na zakup kas fiskalnych mają handlujący m.in. biżuterią. Fot. Grzegorz Mehring Dwa dni na zakup kasy fiskalnej mają handlujący m.in. biżuterią, płytami CD i DVD oraz kasetami. Od pierwszego września, niezależnie od wielkości sprzedaży, mają obowiązek stosowania kas. Jeśli chcą tego uniknąć, muszą zrezygnować ze sprzedaży tych artykułów. Ministerstwo Finansów, wprowadzając kasy, chce lepiej kontrolować tego typu handel, co ma pomóc w wyeliminowaniu szarej strefy. Dotychczas sprzedaż takich towarów była zwolniona z ewidencji za pomocą kas fiskalnych, jeśli obroty nie przekraczały 40 tys. euro rocznie. Rozporządzenie ministra znosi to zwolnienie.

Większe zmiany w podatkach szykują się z nowym rokiem. Tylko do grudnia ponad pół miliona przedsiębiorców będzie mogło rozliczać się w formie ryczałtu. Rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku PIT jest obecnie po pierwszym czytaniu w Sejmie.
– Zniesienie tej formy opodatkowania nie powinno mieć negatywnego wpływu na funkcjonowanie małych i średnich firm – powiedział Jarosław Neneman, wiceminister finansów.

Według niego, budżet państwa zyska na tym 200 mln zł rocznie.
Ryczałtowcy zostaną opodatkowani na zasadach ogólnych – według progresywnej skali podatkowej 19, 30, 40 proc. lub według stawki liniowej 19 proc. Będą mogli odliczać od dochodu koszty uzyskania przychodów.
Innego zdania są przedsiębiorcy, którzy krytykują plany rządu dotyczące zniesienia uproszczonych form opodatkowania.
– Szacujemy, że jeśli propozycje rządu wejdą w życie, upadnie 30 proc. firm prowadzących działalność kupiecką – powiedział Roman Dera, prezes Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług.

Zresztą przeciwni są nie tylko przedsiębiorcy. Także Paweł Poncyljusz, wiceminister gospodarki, nie jest przekonany do pomysłów resortu finansów.
– Zniesienie ryczałtu może zwiększyć obciążenia podatkowe i ewidencyjne dla małych firm – stwierdził, dodając że planu likwidacji ryczałtu i karty podatkowej nie było w programie wyborczym PiS.
Nowelizacja ustawy przewiduje, że karta podatkowa zniknie od 2008 roku. Nie wiadomo jednak, czy ustawa przejdzie. Niektórzy posłowie PiS są jej przeciwni. Sejmowa Komisja Rozwoju Przedsiębiorczości prześle do Komisji Finansów negatywną opinię ws. likwidacji ryczałtu i karty podatkowej.

Uproszczenia do likwidacji


Ryczałt ewidencjonowany mogą wybrać przedsiębiorcy, których przychody nie przekroczyły w poprzednim roku 250 tys. euro. Opodatkowaniu ryczałtem podlega przychód, a podatnik musi prowadzić ewidencję przychodu. Stawki zależą od wykonywanej działalności: wolne zawody (20 proc.), pośrednictwo w handlu hurtowym (17 proc.), działalność usługowa, w tym gastronomiczna (8,5 proc.), działalność wytwórcza i roboty budowlane (5,5 proc.), usługi w zakresie handlu (3 proc.). Z tej formy opodatkowania korzysta 550 tys. firm.

Karta podatkowa dotyczy handlu detalicznego żywnością, wyrobami tytoniowymi i kwiatami, gastronomii oraz usług transportowych przy użyciu jednego pojazdu. Podatnicy są zwolnieni z prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych i ze składania deklaracji o wysokości uzyskanego dochodu. Comiesięczna zaliczka na podatek zależy od m.in. rodzaju prowadzonej działalności, liczby mieszkańców w danej miejscowości oraz liczby pracowników. Kartą rozlicza się 145 tys. firm.

Dla nich kasy od września


Osoba prawna, fizyczna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej zajmująca się sprzedażą:

— silników spalinowych tłokowych, wewnętrznego spalania, typu stosowanego w pojazdach mechanicznych, nadwozi do pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep, części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników
— sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten
— sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego
— wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, których sprzedaż nie może korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku VAT
— nagranych płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci.

Jacek Klein - Dziennik Bałtycki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.