Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1172 miejsce

Plastelina, która nie zna praw fizyki

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-03-08 08:38

O sprytnej plastelinie dowiedziałem się klika tygodni temu. Informacje, jakie wyczytałem na stronie sprzedawcy wprawiły mnie w osłupienie. Teraz mam pudełko z ową plasteliną przed sobą i cały czas nie mogę wyjść z podziwu.

  Fot. Jakub Serafin | Mase można rozciągać

Na stronie polskiego dystrybutora można wyczytać, że produkt powstał w wyniku eksperymentów prowadzonych po drugiej wojnie światowej przez   doktora Earla Warricka. Poszukiwał on sztucznego substytutu kauczuku. W trakcie tych badań wynalazł „skaczącą plastelinę”, będącą jednym z głównych składników opisywanej masy.

Poza tą wzmianką dowiadujemy się, że nie jest toksyczna, aczkolwiek nie należy jej jeść i nie jest przeznaczona dla dzieci. Z bardziej ścisłych informacji udało mi się dojść do tego, że główny składnik, znany jako Fot. Jakub Serafin | Albo urwać szarpnięciemDow Corning 3179 Dilatant Compound powstaje przez połączenie kwasu ortoborowego, zwanego potocznie kwasem bornym z olejem silikonowym. Do plasteliny dodawany jest także normalny silikon, który poprawia sprężystość masy o około 20%


Fizyczne czary-maryFot. Jakub Serafin


Cała niezwykłość tej myślącej masy tkwi w jej właściwościach fizycznych. Kiedy położymy ją na stole, będzie bardzo powoli się rozpłaszczać, rozlewać. Kiedy chwycimy ją i pociągniemy w dwie przeciwne strony – rozciągnie się, podobnie jak np. guma. Kiedy ulepimy z niej kulkę i rzucimy na podłogę, odbije prawie tak samo mocno jak kauczuk. Jeśli jednak spróbujemy kulkę uderzyć młotkiem – rozkruszy się,. Jeżeli rozpłaszczymy ją i spróbujemy rozedrzeć jak papier z wystarczającą szybkością… to rozedrze się właśnie jak papier – z równą, ładną krawędzią.


Fot. Jakub Serafin | Rwanie - zupełnie jak papierA na fizyce mówili inaczej!


Substancja ta pokazuje jak dalece świat różni się od tego, czego uczyli nas w szkole. Kiedyś nie uwierzyłbym, gdyby ktoś mi powiedział o istnieniu takiego ciała, z którego można bez wysiłku, jak z plasteliny uformować pałkę, którą w następnej sekundzie można boleśnie uderzyć się w głowę, niczym prawdziwą, twardą pałką, a na koniec zmiąć ją w kulkę i poodbijać sobie od podłogi. Chyba jednak nauka i jej osiągnięcia nigdy nie przestanie zadziwiać..Zobaczcie sami nagranie wideo:

Zobacz także:

(en) http://en.wikipedia.org/wiki/Silly_Putty - Infomacje z amerykańskiej Wikpiedii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Zuzanna Rudzik
  • Zuzanna Rudzik
  • 10.04.2011 10:19

spoxs może sobie takie cudeńko zakupie przez allegro heh :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł może i dobry, ale tytuł zupełnie nieprawdziwy :) Ta plastelina jak żadna inna zna prawa fizyki i jak żadna inna ta doskonale nadaje się do pokazywania w fascynujący sposób fizycznych właściwości ciał stałych. Tu można poczytać więcej http://eksperymentuj.pl/sklep.html?page=shop.product_details&category_id=1&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=8

Komentarz został ukrytyrozwiń

niezłe doswiadczenie przedstawiłeś powaznie człowieku

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.03.2007 10:01

Ciekawe... ;) Plusik dla Ciebie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajne

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.03.2007 16:31

@Beata_B - Aktualnie jest ona używana do stabilizacji chwiejących się mebli, jako anty-stresor, środek do pozbywania się brudu i zwierzęcej sierści, a także do terapiach ruchowych, oraz w eksperymentach medycznych i naukowych. Na sam koniec – załoga misji Apollo 18 używała Myślącej Masy do zabezpieczania narzędzi w stanie zerowej grawitacji.
@Szern - substancji ;).
@zx - wystaczy wpisać w google "Sprytna Plastelina".
@Sterzyckis - jasne że jest to uproszczenie i przyznaje ci racje, że nie przeczy prawą fizyki. Zresztą, zgadzam się z całym twoim komentarzem, a kiedy pisałem ten śrutytuł, był to pewien skrót myślowy, ot co.

Tak wogóle, dzięki wszystkim za komentarze :D. Nie sądziłem, że się jakieś pojawią :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

O proszę, jak ciekawie można zrobićmateriał o plastelinie :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doskonale rozumiem intencje autora gdy pisze "A na fizyce mówili inaczej!" ale niestety jest to znaczne uproszczenie.
Na fizyce po prostu nie mówili ...
To, że substancja nie zachowuje się jednorodnie (do czego przyzwyczaiło nas doświadczenie życiowe) nie przeczy prawom fizyki ani trochę. Można jedynie przyznać, że substancje o tak zmiennej lepkości naturalnie nie występują, są rzadkością i stąd nie wspomina się ich w trakcie nauki.
Usiłujemy tworzyć model rzeczywistości który umożliwia nam przewidywanie zachowań otoczenia, każdy model jest uproszczenie, a "cudów" - nie znanych nam odrębności jest dokoła nas bardzo wiele - nie zauważamy ich tym bardziej trzeba je pokazywac ... :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taaa, a gdzie toto można kupić, w Polsce oczywiście?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie bardzo dostrzegam rewelację - ładunek emocji w artykule nie jest moim zdaniem współmierny do tematu.
Dla mnie to po prostu euforyczny i niezbyt głęboki opis... Czego właściwie? Zabawki? Przedmiotu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.