Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8478 miejsce

Plastynaty zwierząt doktora Gunthera von Hagensa ZOO Neunkirchen

Wielkie show czy następna lekcja anatomii? W ZOO w Neunkirschen (kraj Saary - Niemcy), Gunther von Hagens otworzył pierwszą wystawę plastynatów zwierzęcych.

Strona szkieletu żyrafy, zdjęcie z wystawy "Körperwelten" - Cykl życia w Offenbach. / Fot. Isabella DegenSłynny prekursor metody plastynacji ciała ludzkiego anatom von Hagens, pierwsze doświadczenia przeprowadzał w tej dziedzinie już w 1977 roku na zwierzętach i na roślinach. Jego kontrowersyjne wystawy plastynatów ludzkich "Body Worlds" obejrzało do tej pory ponad 30 milionów widzów na całym świecie. Obecna wystawa plastynatów zwierzęcych z pewnością będzie cieszyć się równie
wielkim zainteresowaniem. Nareszcie von Hagens może poprawić swój image, bo nie ma problemu z czcią zwłok, zwłoki zwierząt to tylko część natury.

Na powierzchni 700 metrów kwadratowych wystawiono ponad 100 eksponatów, w tym 15 całkowitych plastynatów zwierząt. Największe eksponaty to m.in. słoń, niedźwiedź brunatny, żyrafa, struś, goryl.

Poza tym na wystawie można obejrzeć liczne preparaty kości, systemu nerwowego, mięśni i narządów.

Plastynat mięśniowy żyrafy, zdjęcie z wystawy "Körperwelten" - Cykl życia w Offenbach. / Fot. Isabella DegenOba wystawiane słonie, Samba i Chiana były mieszkankami tamtejszego ZOO i ich zwłoki zostały ofiarowane anatomowi. Słoń Samba waży 3,2 tony i jest największym plastynatem na świecie. ZOO Neunkirchen chętnie oddaje zwłoki zwierząt do plastynacji, ponieważ w innym przypadku były by one utylizowane, taki los spotyka wszystkie martwe zwierzęta.

Wystawa będzie trwała do 2 maja i jest planowana w innych miastach Niemiec oraz na świecie. Doktor von Hagens dostał już ofertę ZOO z San Diego (USA).

Źródła: koerperwelten.de/
rp-online.de

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

I tutaj mamy w oryginale a nie z plastyku i nie dokładnie odtworzone.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.04.2010 22:53

Izabell, ładne imię:) Wracając do artykułu, nie widzę w tym nic, co może wywoływać dreszcze jak pisze Inka. To nasza Polska mentalność i fakt, że jesteśmy o krok z tyłu za pędzącym światem powoduje takie odruchy. Nie maiłem okazji oglądać na żywo takiej wystawy i dzięki tej i podobnym relacjom mam okazję chociaż tu zapoznać się z tym ciekawym i to bardzo ciekawym wydarzeniem. Cóż wypada podziękować za przybliżenie faktów i 5* ode mnie:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.03.2010 20:38

Kiedy słyszę von Hagens , czuję dreszcz grozy. Nie mogę mu darować mu plastynatów ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla uzupełnienia podam wagę plastynatu żyrafy 800 kg przy wysokości 5,10 m. Doktor von Hagens musiał zbudować specjalne tanki do plastynacji żyrafy i słoni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

intrygujace

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli uważasz tak jak ja :Kliknij gwiazdkę, bo to najsympatyczniejszy komentarz dla autora lub napisz, sfotografuj lepiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kilka zdjęć tej wystawy można w tym linku:
http://www.rp-online.de/panorama/deutschland/Von-Hagens-Koerperwelten-der-Tiere_aid_833775.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.