Facebook Google+ Twitter

Płaszów sto lat po przyłączeniu do Miasta Krakowa

Książka „PŁASZÓW 1902-1912 w stulecie przyłączenia Płaszowa do Krakowa” stanowi dobrze napisaną, przystępną lekturę, której naczelnym celem jest pokazanie specyfiki miejsca, którego nazwa znana jest chyba w całym kraju.

Okładka / Fot. mat. promocyjne14 lutego w progach Domu Historii Podgórza w Krakowie będzie mieć miejsce promocja książki „PŁASZÓW 1902-1912 w stulecie przyłączenia Płaszowa do Krakowa”. Zdaniem redaktora książki i kustosza Domu Historii Podgórza - Melanii Tutak pomysł wydania publikacji, wyszedł od Pana Jacka Bednarza-Radnego Dzielnicy XIII, związanego z Płaszowem historią swojej rodziny, a 100-lecie połączenia dawnej wsi, potem gminy z Krakowem było znakomitym pretekstem wcielenia tego pomysłu w czyn. Książka stanowi dobrze napisaną, przystępną lekturę, której chyba naczelnym celem jest pokazanie specyfiki miejsca.
Monografia składa się z kilku części : wprowadzenia historycznego, opisu zabytków kolejowych, dziejów Zgromadzenia Sercanów, kroniki parafialnej w Płaszowie, a także z obfitego materiału fotograficznego płaszowskich ulic z lat 60-tych. Część historyczna autorstwa Adama Sasinowskiego oparta jest na dość dokładnie wykonanej kwerendzie dokumentów od najstarszych zapisków w klasztorze Norbertanek na Zwierzyńcu po dwudziestowieczne Księgi Parafialne. W rozdziale dotyczącym zabytkowego zespołu stacyjnego i lokomotywowni Dominik Lulewicz przybliża nam genezę powstania oraz rozwoju dworca w Płaszowie-jednego z najważniejszych węzłów kolejowych w Małopolsce, którego nazwa znana jest w całym kraju. Ksiądz Mariusz Wrzesiński natomiast, opisuje pracę duszpasterska płaszowskich zakonników oraz życie codzienne i odświętne parafian do II połowy XX wieku. W ostatniej części -ilustracyjnej-możemy obejrzeć fotografie starego Płaszowa ze zbiorów Anny Stalmach, które ukazują nam bardzo rustykalne oblicze terenów, dzisiaj zagospodarowanych przez nowoczesne osiedla i zakłady produkcyjne.Wnętrze Domu Historii Podgórza / Fot. M. Półtorak
-Dzięki przychylności Archiwum Państwowego w Krakowie, z którego zbiorów pochodzi większość materiałów umieszczonych w publikacji, Archiwum Parafialnego księży Sercanów, archiwów wielu instytucji i osób prywatnych, powstała interesująca-miejmy nadzieję-pozycja wyłaniająca z niepamięci nazwiska, postaci, fakty – mówi Melania Tutak.

Więcej informacji o spotkaniu i publikacji na
http://www.facebook.com/domhistoriipodgorza

/mat. prasowe/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.