Facebook Google+ Twitter

Platforma chce uniknąć powtórki afery w Brukseli

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-10-18 21:18

Prawdopodobnie w grudniu czeka nas powtórka z rozrywki. Kolejny szczyt Unii Europejskiej to pewna kolejna awantura między premierem a prezydentem.

Donald Tusk chce, by sporem zajęli się sędziowie Trybunału / Fot. Justyna Cieślikowska/PolskaMoże nawet kolejna afera o samolot. Otoczenie premiera gorączkowo szuka wyjścia z sytuacji. Lech Kaczyński na pewno nie zawiedzie. Szczególnie, że szef jego kancelarii Piotr Kownacki zapowiedział, że prezydent będzie ubiegał się o reelekcję. To prawie jak oficjalne ogłoszenie kampanii wyborczej.

Może także dlatego ostatnia afera samolotowa wcale się nie kończy. Dwie osoby złożyły do prokuratury zawiadomienie, że premier złamał prawo, nie włączając Lecha Kaczyńskiego w skład delegacji na szczyt. Tym dziwniej zabrzmiała wczorajsza informacja radia RMF FM, że gdy po powrocie z Brukseli prezydent prywatnie chciał polecieć do Juraty, to bez problemów otrzymał rządowy samolot do dyspozycji.

Jak przełamać pat, który wraz z konfliktem Tusk - Kaczyński dotknął polską dyplomację? Najlepiej byłoby, żeby dwaj politycy się spotkali, wypili cztery butelki wina i się dogadali. Jednak przy ostatniej eskalacji konfliktu alkohol mógłby podziałać na panów zgoła odwrotnie. W tym przypadku nie ma szans na takie porozumienie, jakie zawierał Aleksander Kwaśniewski z lewicowymi premierami, kiedy zgadzali się, że prezydent będzie jeździł na szczyty ONZ i ogólnoświatowe, a rząd - na europejskie.

PO chce wykorzystać dwa doraźne wyjścia. Po pierwsze rząd skieruje pytania do Trybunału Konstytucyjnego z prośbą o interpretację ustawy zasadniczej. Donald Tusk już podpisał taki wniosek. Problem w tym, że Trybunał wcale nie musi dostarczać tu interpretacji konstytucji. Taki obowiązek miał do 1997 r., gdy obowiązywała tak zwana mała konstytucja. Piotr Kownacki, prezydencki szef kancelarii, a zarazem konstytucjonalista, wyśmiewa tę opcję.

Dowiedz się więcej na stronach Polska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.